Lepiej urodzić się jesienią
Osoby urodzone jesienią żyją dłużej i mają mniejsze szanse na zapadnięcie na przewlekłe choroby. Wnioski takie wynikają z obserwacji i analizowania danych ponad miliona osób - czytamy w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej.
25.09.2002 11:33
Zdaniem naukowców z Max Planck Institute for Demographic Research w Rostoku, miesiąc urodzenia wpływa na zdrowie po pięćdziesiątce. Zebrane dane sugerują, że decydującą rolę ma dieta matki w ostatnim okresie ciąży oraz jedzenie podawane dziecku po zakończeniu okresu karmienia piersią.
Mimo że od początku ubiegłego stulecia dieta noworodków znacznie się zmieniła i ustabilizowała, to jednak cechy charakterystyczne dla pór roku pozostają - uważają naukowcy.
Matka, która rodzi w miesiącach wiosennych, spędza ostatnie miesiące ciąży w zimie, a to oznacza, że je mniej witamin, niż w lecie. Kiedy przestaje karmić piersią i daje dziecku normalne pożywienie, zwykle dzieje się to w gorących miesiącach letnich, kiedy dzieci są bardziej narażone na infekcje systemu pokarmowego - uważa biorąca udział w badaniach Gabriele Doblhammer.
W efekcie dzieci urodzone wiosną ważą mniej, a dzieci urodzone w miesiącach jesiennych (od października do grudnia) - więcej, niż przeciętnie. Niewielka waga po urodzeniu kojarzona jest przez naukowców z Rostoku z nadciśnieniem, wyższym poziomem cholesterolu i nadwagą, objawiającymi się w kolejnych latach życia. (jask)