Leo Beenhakker Człowiekiem Roku 2007 tygodnika "Wprost"
Kolegium redakcyjne tygodnika "Wprost"
przyznało tytuł Człowieka Roku 2007 selekcjonerowi piłkarskiej
reprezentacji Polski Leo Beenhakkerowi. Nagroda zostanie wręczona
17 stycznia na gali w Warszawie.
Kiedy w sierpniu 2006 r. obejmował piłkarską reprezentację Polski, wielu przekonywało, że podjął się mission imposible - pisze "Wprost" w uzasadnieniu. "Z zawodnikami, którzy grają w słabej polskiej lidze albo są rezerwowymi w zagranicznych klubach, nie można podbijać świata. Tymczasem po kilkunastu miesiącach pracy Holendra okazało się, że wygraliśmy grupę eliminacyjną do mistrzostw Europy, w której za przeciwników mieliśmy czwartą drużynę świata Portugalię, silną Serbię i nieobliczalną Finlandię. Polskich kibiców cieszyły nie tylko zwycięstwa, ale również nowoczesny sposób gry zespołu Beenhakkera" - napisał tygodnik.
"Wprost" podkreśla, że trener piłkarskiej reprezentacji to jedno z ważniejszych stanowisk w Polsce. "Jest oceniany i rozliczany przez miliony Polaków niemal tak bezlitośnie jak najważniejsi politycy. Z ogromną presją Beenhakker radził sobie do tej pory znakomicie. Połączył Polaków bogatych i biednych, mieszkających w kraju i emigrację zarobkową, wykształciuchów i mohery, grubych i chudych, wysokich i niskich".
Tygodnik zwraca uwagę, że gdy polska reprezentacja zapewniła sobie awans do mistrzostw Europy, "czapki z głów zdjęli przed nim solidarnie prezydent i premier". "Lech Kaczyński przyznał Leo Beenhakkerowi Krzyż Zasługi, a Donald Tusk ogłosił Dzień Radości Narodowej. To najlepszy dowód, że to on wywarł największy wpływ na polską rzeczywistość w 2007 r." - pisze tygodnik.
Człowiekiem Roku 2006 tygodnika "Wprost" był Zbigniew Ziobro. W poprzednich latach tytuł otrzymali: Leszek Balcerowicz (1991), Hanna Suchocka (1992), Aleksander Kwaśniewski (1993), Jacek Kuroń (1994), Lech Wałęsa (1995), Wisława Szymborska (1996), Marian Krzaklewski (1997), Jerzy Buzek (1998), Bronisław Geremek (1999), Andrzej Olechowski (2000), Leszek Miller (2001), Leszek Miller i Guenter Verheugen (2002), Jan Rokita (2003), Wiktor Juszczenko (2004) i Jarosław Kaczyński (2005).