"Leki refundowane odzwierciedleniem rzeczywistości"
Rozdział "Leki refundowane" powinien być akutalny i jest to odzwierciedlenie rzeczywistości, gdyż w ostatnim czasie kroki, które są podejmowane przez ministra zdrowia mówią właśnie o tej głównej, fundamentalnej rzeczy, czyli o przejrzystości zasad umieszczania leków na liście leków refundowanych - powiedział w "Sygnałach Dnia" Piotr Błaszczyk, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia.
Krzysztof Grzesiowski: Panie dyrektorze, mniej więcej od miesiąca konsultowany jest dokument pod nazwą „Polityka lekowa państwa”. Kto konsultuje i jakie są opinie na temat tego dokumentu?
Piotr Błaszczyk: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu. Konsultują to wszystkie ministerstwa plus środowiska zainteresowane tym, a więc środowisko lekarskie w postaci Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelna Izba Aptekarska, również przedstawiciele firm farmaceutycznych, czyli wszystkie środowiska, których dotyczy ten dokument.
Krzysztof Grzesiowski: I jakie są opinie?
Piotr Błaszczyk: De facto bardzo mało wpływa uwag do tego, gdyż opracowywanie tego dokumentu było porozumieniem z tymi wszystkimi środowiskami, a więc opinie są wyważone i nie zmieniające charakteru tego dokumentu.
Krzysztof Grzesiowski: A co to jest w ogóle polityka lekowa?
Piotr Błaszczyk: Polityka lekowa państwa jest to, w jaki sposób państwo uważa powinno dbać o to, ażeby była dostępność do leku skutecznego, bezpiecznego i dostępnego, a więc dostępnego czy cenowo taniego.
Krzysztof Grzesiowski:Czy w takim dokumencie jest rozdział pod tytułem „Leki refundowane”?
Piotr Błaszczyk: Jest, oczywiście, rozdział „Leki refundowane”.
Krzysztof Grzesiowski: A co tam ciekawego jest napisane? Jak to ma wyglądać? Czy taki stan idealny jest opisany, czy rzeczywistość, z jaką mamy do czynienia?
Piotr Błaszczyk: Tam jest opisany stan, jaki powinien być aktualny i jest to odzwierciedlenie rzeczywistości, gdyż w ostatnim czasie kroki, które są podejmowane przez ministra zdrowia mówią właśnie o tej głównej, fundamentalnej rzeczy, czyli o przejrzystości zasad umieszczania leków na liście leków refundowanych, co się obecnie dzieje w czasie konsultacji, w czasie ustalania nowej listy leków refundowanych.
Krzysztof Grzesiowski: Czy prace nad taką nową listą teraz trwają?
Piotr Błaszczyk: Właśnie teraz trwają.
Krzysztof Grzesiowski: Jak ona będzie wyglądała? Jaki jest pomysł?
Piotr Błaszczyk: Lista leków refundowanych według delegacji ustawowej powinna ukazywać się dwukrotnie w roku. Pierwsza właśnie taka lista została wysłana do konsultacji. Pierwsza lista obejmuje zmiany dotyczące dopisania nowych leków (substancje o tej samej nazwie międzynarodowej już się znajdują na liście leków), a również weryfikacja pod względem rażących rozbieżności, oczywiście leków refundowanych, pod względem cenowym, czyli leki, które odbiegają cenowo od leku, który jest najtańszy, są prowadzone negocjacje cenowe z firmami farmaceutycznymi.
Krzysztof Grzesiowski: To kto decyduje o tym, że jakiś lek znajdzie się na liście leków refundowanych?
Piotr Błaszczyk: Kto decyduje... Są zasady, które są ustalane przez zespół międzyresortowy, zespół gospodarki lekami, który składa się z przedstawicieli resortów Ministerstwa Zdrowia, Finansów, Ministerstwa Gospodarki, a również przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia.