PolskaLekarze zapłacą za odmowę badań prenatalnych?

Lekarze zapłacą za odmowę badań prenatalnych?

Zdaniem 83% Polaków lekarze, którzy
odmówili wykonania badań prenatalnych powinni zapłacić
odszkodowanie rodzicom ciężko upośledzonego dziecka - wynika z
sondażu CBOS.

Sondaż został przeprowadzony w związku z toczącym się w Łomży precedensowym procesem przeciw szpitalowi i lekarzom, wytoczony przez rodziców chorej dziewczynki, którym odmówiono badań prenatalnych.

2,5-letnia obecnie dziewczynka, podobnie jak jej starszy brat, urodzili się z wadą genetyczną. Dziecko ma krótsze kończyny i niski wzrost. Wymaga stałej opieki i rehabilitacji.

Matka dziewczynki mówi, że rozważała aborcję, gdyby badania wykazały że dziewczynka będzie chora, jak jej starszy brat. Badania miałyby chorobę wykluczyć. Według matki, szpital odmówił jednak ich wykonania. Rodzice dziewczynki domagają się prawie 1,4 mln złotych odszkodowania.

63% Polaków uważa, że lekarze w takich przypadkach zdecydowanie powinni zapłacić odszkodowanie, kolejne 2% - że raczej powinni. O tym, że tak być nie powinno przekonanych jest 6% ankietowanych (3% - zdecydowanie nie, 3% - raczej nie).

11% respondentów CBOS nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie.

Rzadziej za wypłatą odszkodowania opowiadają się osoby biorące często udział w praktykach religijnych oraz te o prawicowych poglądach. Częściej natomiast takie stanowisko zajmują kobiety niż mężczyźni.

Z kolei przeciwników odpowiedzialności materialnej lekarzy jest nieco więcej m.in. wśród respondentów z wyższym wykształceniem, kadry kierowniczej i inteligencji, osób żyjących w dobrych warunkach materialnych.

W przeprowadzonym w lipcu 1999 roku przez CBOS sondażu 88% badanych uznało, że kobieta w ciąży powinna mieć prawo do przeprowadzenia badań prenatalnych. 81% opowiedziało się za takim prawem nawet w przypadku zwiększonego ryzyka takich badań dla życia płodu. (and)

cboslekarzebadania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)