Lekarze przeszczepili szpik 23‑dniowemu noworodkowi
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu przeszczepili szpik 23-dniowemu noworodkowi. Jest to jeden z najmłodszych pacjentów, u których kiedykolwiek wykonano podobny zabieg.
U noworodka zaraz po urodzeniu lekarze zdiagnozowali ciężko wrodzony zespół zaburzeń odporności. Dziecko uratowała szybko postawiona diagnoza.
Jak podkreśla doktor Jolanta Goździk, ordynator oddziału komórek krwiotwórczych szpitala dziecięcego w Prokocimu, tego typu rozpoznania stawia się zazwyczaj między trzecim a czwartym miesiącem życia.
U noworodka przeprowadzono diagnostykę i odkryto chorobę już w drugiej dobie życia, bowiem wcześniej zmarł brat małego pacjenta. Dawcą szpiku była siostra dziecka.
Paradoksalnie, ten sam zespół, który odniósł sukces przeszczepiając 23-dniowemu noworodkowi szpik kostny, dostanie dużo mniej pieniędzy na badania potencjalnych dawców. Jeśli prognozy się sprawdzą, to szpitala dziecięcego w krakowskim Prokocimiu nie będzie stać na badania dla wszystkich, którzy chcieliby oddać swój szpik potrzebującym.