Trwa ładowanie...
25-03-2010 08:28

Lekarze chcą zakazu palenia w autach

Tysiące dzieci w Wielkiej Brytanii co roku zostaje dotkniętych astmą, infekcjami płuc i ucha środkowego oraz innymi schorzeniami w związku z działaniem dymu papierosowego, na które narażają je rodzice. Czołowi brytyjscy lekarze, którzy ujawnili dziś te dane, wzywają rząd do zaostrzenia przepisów antynikotynowych - pisze Emito.net.

Lekarze chcą zakazu palenia w autachŹródło: Jupiterimages
drvcrh1
drvcrh1

- Bierne palenie jest główną przyczyną chorób i zgonów wśród dzieci. Około 2 milionów dzieci jest obecnie narażonych na działanie dymu papierosowego w domach, a jeszcze więcej poza domem - czytamy w liście otwartym, podpisanym przez 13 brytyjskich lekarzy, opublikowanym przez "The Times". Ich zdaniem każdego roku przekłada się to na ponad 300 tysięcy wizyt w przychodniach (niektóre z nich kończą się pobytem szpitalu), które kosztują brytyjski NHS ponad 23 miliony funtów.

W raporcie "Passive Smoking and Children" eksperci alarmują, że bierne palenie nie tylko zwiększa ryzyko zachorowań wśród młodych ludzi, ale także dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo, że oni sami zostaną palaczami.

Lekarze apelują, aby jeszcze intensywniej minimalizować te zagrożenia. ''Będzie to wymagało kompleksowej strategii, obejmującej wzrost cen wyrobów tytoniowych, kampanie medialne, skuteczniejsze ostrzeżenia dotyczące ochrony zdrowia, zakaz ekspozycji punktów sprzedaży (…)'' - piszą. Eksperci wzywają rząd także do rozszerzenia obowiązującego w Wielkiej Brytanii zakazu palenia o uczęszczane przez dzieci miejsca publiczne (takie jak parki i place zabaw)
oraz samochody. ''Wzywamy rząd do podjęcia niezbędnych działań w celu ochrony przyszłości naszych dzieci'' - nawołują.

W odpowiedzi na apel angielskie ministerstwo zdrowia odpowiada, że raport zostanie wzięty pod uwagę podczas tegorocznego przeglądu prawodawstwa w Anglii. Szkocki rząd podkreśla, że choć zdaje sobie sprawę iż samochody są obecnie głównym miejscem ekspozycji dzieci na negatywne działanie dymu papierosowego, nie planuje rozszerzenia zakazu palenia. Walia zapowiedziała zwrócenie szczególnej uwagi na ochronę dzieci przed biernym paleniem, a Irlandia Północna zamierza przeprowadzić własne badania w tym zakresie.

drvcrh1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drvcrh1
Więcej tematów