Lekarz poinformuje o maltretowaniu dziecka?
Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka Ewy Sowińskiej
konieczne jest nałożenie na personel medyczny ustawowego obowiązku
zgłaszania podejrzeń przypadków bicia i maltretowania dzieci przez
ich najbliższą rodzinę - informuje "Nasz Dziennik".
W Polsce w 2005 r. policja zanotowała około 23,5 tys. przypadków maltretowania najmłodszych. Ewa Sowińska zwróciła uwagę na problemy związane z ochroną praw dzieci do 3. roku życia, a przede wszystkim na zespół dziecka maltretowanego. Zespołem tym określa się wszelkie przejawy przemocy wobec dzieci, ich wykorzystywanie seksualne, maltretowanie fizyczne i psychiczne oraz zaniedbanie.
"Do tej pory lekarze unikali zgłaszania takich przypadków ze względu na rozbudowaną biurokrację i obszerne kwestionariusze do wypełniania oraz obawy przed przesłuchaniami przez prokuratorów" - podkreśla RPD w liście przesłanym do ministra zdrowia. W tym celu należałoby, zdaniem Sowińskiej, opracować czytelne, krótkie druki zgłoszeń, dotyczące takich podejrzeń. Rzecznik wyjaśnia, że miałyby one zawierać podstawowe dane, takie jak: daty wizyty, imię i nazwisko dziecka, adres zamieszkania, uwagi dotyczące wizyty domowej.
Druki byłyby w dwóch egzemplarzach, jeden byłby dołączony do karty zdrowia dziecka w przychodni, a drugi stanowiłby druk zgłoszenia wysyłany drogą pocztową w specjalnych kopertach z gotowym nadrukiem adresata. (PAP)