Trwa ładowanie...
d3891e9

Lek na raka. Lekarze opracowali preparat, który pozwoli "zjadać" nowotwór

Prestiżowe czasopismo "Nature Biomedical Engineering" poinformowało o kolejnym medycznym odkryciu. Amerykańscy naukowcy są w trakcie projektowania leku, którego zdaniem będzie pobudzenie systemu immunologicznego do samoistnego niszczenia komórek nowotworowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rewolucja w walce z rakiem
Rewolucja w walce z rakiem (iStock.com)
d3891e9

Za niesamowitym odkryciem stoją lekarze z z University of Massachusetts Amherst oraz Harvard Medical School. Naukowcy wykorzystali najnowsze osiągnięcia medyczne z dziedziny immunoterapii, co pozwoliło im przygotować lek który pomoże organizmowi "zjadać" komórki nowotworowe. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach "Nature Biomedical Engineering", preparat sprawdza się w leczeniu złośliwych nowotworów piersi i skóry.

Nowa terapia zakłada pobudzenie systemu immunologicznego w taki sposób, by automatycznie zwalczał zmiany nowotworowe. Warto zaznaczyć, że preparat został na razie przetestowany na myszach laboratoryjnych, jednak wyniki badań są na tyle satysfakcjonujące, że już za parę lat testy będą kontynuowane również na ludziach. Naukowcy już zdobyli stosowną licencję, która pozwala przyśpieszyć ten proces.

Pomimo nowoczesnych rozwiązań walka z rakiem nie należy do najłatwiejszych. Obecnie komórki rakowe potrafią doskonale ukrywać się przed atakiem ze strony makrofagów, które stanowią ważny element systemu immunologicznego. Okazało się, że komórki nowotworowe wysyłają do nich specjalny sygnał z komunikatem, który ma zniechęcić makrofagi do ich unicestwienia.

d3891e9

Zobacz także: Joanna Scheuring-Wielgus: sorry, takiego mamy prezydenta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Nature Biomedical Engineering"/Radio ZET

d3891e9

Podziel się opinią

Share

d3891e9

d3891e9
Więcej tematów