Trwa ładowanie...

Legnica. Tony śniętych ryb na brzegu jeziora Koskowickiego.

Brzegi jeziora Koskowickiego w pobliżu Legnicy na Dolnym Śląsku są od kilku dni pełne śniętych ryb. Przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego zebrali już ponad 2 tony martwych sumów, tołpyg czy sandaczy. Niektóre osobniki ważyły nawet po 60 kg i mierzyły ok. 2 metrów.
Share
Ekologiczna katastrofa pod Legnicą. Tony śniętych ryb na brzegach jeziora Koskowickiego
Ekologiczna katastrofa pod Legnicą. Tony śniętych ryb na brzegach jeziora KoskowickiegoŹródło: East News, Fot: PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA
d42c3xx

Tysiące ryb na brzegach jeziora przeraziły okolicznych mieszkańców. Zaczęli się zastanawiać, czy nie jest to efekt zanieczyszczonej wody. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną śnięcia ryb. Trwają badania wody. Ze wstępnych ustaleń ekspertów wynika jednak, że ryby udusiły się z powodu braku tlenu w wodzie, czyli tzw. przyduchy.

Zobacz także: Masowe wymieranie ryb na Warmii i Mazurach. Przez upały w jeziorach brakuje tlenu

- Przy tak płytkiej wodzie i wysokich temperaturach następuje szybki rozwój glonów, które zabierają tlen. Potwierdziły to nasze badania. Nie stwierdziliśmy żadnych czynników zewnętrznych - powiedziała tvn24.pl Łucja Strzelec, kierownik legnickiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

d42c3xx

Zobacz także: Nysa Kłodzka. Setki kilogramów śniętych ryb. "To dzieje się co roku"

Jezioro Koskowickie znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody w Grzybianach koło Legnicy. Kiedyś zasilał je potok - niestety wysechł. Teraz zbiornik powoli wysycha, co przyśpieszają ostatnie upały i brak opadów deszczu - poziom wody spadł o 80 cm.

Według wędkarzy masowe śnięcie ryb w jeziorze może oznaczać początek jego końca. Zbiornik mogłoby uratować odtworzenie jego źródła, jest to jednak bardzo kosztowne.

Źródło: tvn24.pl, radiowroclaw.pl

d42c3xx

Podziel się opinią

Share
d42c3xx
d42c3xx
Więcej tematów