Legitymacja studencka. Ważność, ulgi, kiedy podbić? To przepustka do zniżek

Październik to miesiąc, w którym naukę rozpoczynają studenci szkół wyższych. Dokumentem potwierdzającym ich status jest legitymacja studencka. Pozwala ona na korzystanie z wielu ulg, m.in. na komunikację miejską. Aby skorzystać z tej możliwości, ważność dokumentu trzeba regularnie przedłużać.

Studenci powracający na uczelnię powinni pamiętać o odnowieniu ważności legitymacji studenckiej.
Studenci powracający na uczelnię powinni pamiętać o odnowieniu ważności legitymacji studenckiej.
Źródło zdjęć: © Pixabay

Legitymacja studencka jest plastikową kartą, na której zawarte jest zdjęcie studenta, jego dane osobowe, a także termin ważności dokumentu potwierdzony naklejką z hologramem. Dokument ma wbudowane elektroniczne procesory (stykowy i bezstykowy). Widoczny jest na nim również zapis, który informuje o uprawnieniach do ulg, które przysługują studentom. Ze zniżek mogą korzystać studenci do 26 roku życia.

Elektroniczna legitymacja spełnia dla studenta trzy ważne role:

  • tradycyjnej legitymacji
  • karty miejskiej
  • karty bibliotecznej

Każdy student otrzymuje jedną legitymację na cały czas trwania studiów. W przypadku jej utarty ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym dziekanat uczelni.

Legitymacja studencka – kiedy odnowić dokument

Wraz z początkiem roku akademickiego powraca temat odnowienia dokumentu. Nieaktualna legitymacja odbiera możliwość skorzystania z wielu zniżek i ulg. Informację o dacie końca ważności legitymacji zawiera mały hologram. Naklejka ta zazwyczaj jest przyznawana na jeden semestr. Po jego zakończeniu student powinien odnowić ważność dokumentu.

Jeśli student, który kontynuuje naukę, zapomni zgłosić się do dziekanatu w celu podbicia dokumentu, traci on swoją ważność. Co oznacza, że korzystanie z ulg i zniżek przestaje być możliwe.

Ważność legitymacji studenckiej. Wyjątek podczas padnemii

Zazwyczaj legitymację trzeba pobić przed upływem 31 października i 31 marca. Wyjątkiem dotyczącym prolongaty był stan epidemii, który obwiązywał w 2022 i 2021 roku. Konsekwencją nauki zdalnej było czasowe zawieszenie funkcjonowania uczelni, co spowodowało, że termin przedłużenia legitymacji uległ zmianie. Aby potwierdzić ważność dokumentu, student nie musiał zgłaszać się do dziekanatu po nową naklejkę z hologramem. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki było jednak tymczasowe i obowiązywało jedynie na czas trwania epidemii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sytuacją, która powoduje, że legitymacja studencka traci swoją ważność, jest utrata statusu studenta – dotyczy to zarówno absolwentów szkół wyższych, jak i osób, które zostały skreślone z listy studentów lub są zawieszeni w prawach studenta. Dla kończących naukę na studiach pierwszego stopnia dokument jest ważny do 31 października (w roku, w którym odbyła się obrona). Trzeba pamiętać także o tym, że data ważności legitymacji studenckiej umieszona jest na hologramie oraz chipie stykowym w postaci elektronicznej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)