Legitymacja studencka może być biletem MPK
Elektroniczna legitymacja studencka może być w Krakowie jednocześnie biletem w komunikacji miejskiej. Porozumienie o współpracy w tej sprawie podpisali przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa prof. Karol Musioł i prezes MPK Julian Pilszczek.
Indywidualne umowy muszą zawrzeć z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji także poszczególne uczelnie. Od nowego roku akademickiego elektronicznej legitymacji połączonej z biletem będą mogli używać m.in. studenci Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Ekonomicznej, Akademii Pedagogicznej, Akademii Rolniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jestem przekonany, że uczelnie, które nie skorzystały z tej propozycji od razu, wkrótce dołączą - mówił dziennikarzom rektor UJ i przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa prof. Karol Musioł.
Według krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, bilety okresowe kupuje w Krakowie ok. 130 tys. studentów miesięcznie. Elektroniczne legitymacje studenckie ma na razie kilkadziesiąt tysięcy osób.
Sądzę, że około 80% studentów, którzy mają elektroniczne legitymacje, skorzysta z tej oferty, bo to duże ułatwienie. Będziemy ich do tego zachęcać - mówił prezes MPK Julian Pilszczek.
Aby dokument był jednocześnie biletem, trzeba za bilet zapłacić i aktywować go w punktach obsługi MPK. Potem wystarczy zasilać "konto" biletu np. w automatach obsługi Krakowskiej Karty Miejskiej. Prezes MPK mówił w środę, że po 20 września w mieście będzie 13 takich automatów, a do końca roku - 60.
Automaty będą ustawiane w centrum Krakowa, ale także w pobliżu uczelni, by ułatwić studentom dostęp do nich - zapewnił prezes MPK.