Trwa ładowanie...

Legendarny królewski diament Beau Sancy sprzedany za krocie

Jeden z najstarszych i najbardziej znanych diamentów Beau Sancy został na aukcji w Genewie sprzedany za równowartość 9,5 mln dolarów. Szlachetny kamień, który krążył po dworach królewskich Europy, trafił w ręce anonimowego nabywcy.

Legendarny królewski diament Beau Sancy sprzedany za krocieŹródło: PAP/EPA, fot: Alessandro Della Bella
d1d27j7
d1d27j7

Przed licytacją we wtorek wieczorem w domu aukcyjnym Sotheby's spodziewano się, że kamień zostanie sprzedany za kwotę o połowę mniejszą.

- Legendarny Beau Sancy to prawdziwie magiczny kamień, które oczarował pokolenia królewskich właścicieli i w dalszym ciągu wywiera ogromny wpływ na wszystkich, którzy mają z nim do czynienia - powiedział David Bennett z działu jubilerskiego Sotheby's.

W czasie 400-letniej wędrówki diamentu wśród rodów królewskich Europy, diament służył za dowód bogactwa, ale też do spłaty długów.

35-karatowy diament o kształcie gruszki zdobił koronę Marii Medycejskiej w dniu koronacji w 1610 roku. Dzień później zamordowany został Henryk IV, a Maria została proklamowana regentką Francji w imieniu nieletniego Ludwika.

d1d27j7

Po jej wygnaniu diament znalazł się wśród dóbr, które zostały sprzedane. Za 80 tys. florenów kupił go Fryderyk Henryk Orański - był to największy wydatek w budżecie państwa w 1641 roku. Później diament finansował m.in. walkę o tron Karola II Stuarta, brata Marii Henrietty Stuart, do której diament trafił przez małżeństwo z synem Fryderyka, Wilhelmem II Orańskim. Beau Sancy był również klejnotem koronnym władców Prus, w ich rękach pozostał do 1918 roku.

- To niezwykle rzadkie, że diament o takim znaczeniu w ogóle trafił na rynek - podkreślił Bennett. Nie wiadomo, czy obecny właściciel wywodzi się z rodu królewskiego.

d1d27j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d27j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj