Legalna marihuana w Niemczech? Rewolucja za Odrą. Ustalono bezkarny limit
W ostatnim tygodniu października Rząd Federalny Niemiec zatwierdził projekt przedstawiony przez tamtejszego Ministra Zdrowia dotyczący legalizacji Konopi indyjskich. Według przepisów, posiadanie do 30 gramów marihuany na własny użytek ma być w legalne. Nowe przepisy mają zwalczyć czarny rynek używki.
Projekt niemieckiego ministra zdrowia, Karla Lauterbacha został zatwierdzony przez rząd federalnych Niemiec w środę, 26 października. Zgodnie z informacją podaną przez Deutsche Welle, dorosłe osoby nie byłyby karane za posiadanie "20 do 30 gramów rekreacyjnej marihuany dla konsumpcji własnej w miejscach prywatnych i publicznych".
Posiadanie marihuany w Niemczech legalne?
Zgodnie z przedstawionymi planami, niemiecki rząd ma ściśle regulować rynek legalnej dystrybucji Konopi indyjskich. Susz zawierający THC miałby być dostępny w specjalnych sklepach oraz aptekach. Według informacji przekazanych przez telewizję ZDF legalna ma być także uprawa marihuany na własny użytek - jedna osoba mogłaby legalnie uprawiać trzy rośliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Liberalizacja przepisów ma być także korzystna dla budżetu Niemiec. Projekt zakłada wprowadzenie specjalnego podatku, którego wysokość ma być ustalana na podstawie zawartości THC w suszu. Według zeszłorocznych szacunków, dochody związane z legalizacją marihuany u naszych zachodnich sąsiadów mogą wynieść nawet 4,7 mld euro.
Legalna marihuana. Niemcy czekają na decyzję UE
Zapowiedziana rewolucja musi teraz zostać sprawdzona przez odpowiednie organy Unii Europejskiej. Jak poinformował niemiecki minister zdrowia "Prace na ustawą będą kontynuowane, dopiero gdy Komisja Europejska potwierdzi, że projekt jest zgodny z prawem UE". Zgodnie z europejskim prawem, członkowie wspólnoty powinni zwalczać handel marihuaną. Jak przewidują eksperci, rząd Niemiec ma naciskać na Komisję Europejską w sprawie uznania nowych przepisów.
Marihuana w Niemczech
Choć w wielu europejskich krajach do kwestii marihuany podchodzi się liberalnie, jak dotąd na legalizację używki zdecydowała się jedynie Malta. Nawet w krajach znanych z dekryminalizacji Konopi indyjskich, nie jest ona legalna. Przepisy traktujące łagodniej osoby posiadające niewielką ilość suszu obowiązują w 12 państwach UE, w tym w Czechach, Holandii czy Austrii. Jeżeli niemieckie przepisy wejdą w życie, ich skutki będą badane przez rząd po czterech latach.