PolskaLeczyć pedofilów - proponują posłowie

Leczyć pedofilów - proponują posłowie

Osoby skazane za pedofilię powinny być obowiązkowo poddawane terapii - brzmi jeden z zapisów dezyderatu do Rady Ministrów przyjętego we wtorek przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka.

29.07.2003 | aktual.: 30.07.2003 09:21

Posłowie proponują utworzenie odrębnego rejestru osób skazanych za pedofilię, poddawanie ich terapii farmakologicznej i psychologicznej.

Komisja opowiada się także za tym, by weryfikować kryminalną przeszłość osób ubiegających się o pracę z dziećmi i wydłużyć terminy konieczne do zatarcia skazania lub nawet wyeliminować tę możliwość w przypadku przestępstwa pedofilii.

Według posłów, do szkół i przedszkoli należy wprowadzić programy edukacyjne, które zawierałyby "profilaktykę w zakresie stawiania oporu wobec wykorzystywania seksualnego" oraz przeszkolić sędziów i prokuratorów.

Komisja chce, by skazanym za pedofilię zakazać kontaktu z dziećmi i zbliżania się do miejsc przebywania dzieci (szkół, przedszkoli).

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2002 r. za przestępstwa o charakterze seksualnym, w których poszkodowanymi są nieletni, zostały skazane na karę pozbawienia wolności 422 osoby z 470 osądzonych za pedofilię. Obok 422 skazań na kary od 2 miesięcy do powyżej 8 lat dla 38 osób sądy orzekły karę grzywny. Nadzwyczajne złagodzenie kary uzyskało 5 osób. Na 470 spraw sądowych 30 osób uniewinniono, a siedem postępowań umorzono.

Za przestępstwa przeciw wolności seksualnej i obyczajności, w których poszkodowanymi byli małoletni, skazano w 2002 r. 125 osób, z czego większość (90 osób) za doprowadzenie przemocą, groźbą lub podstępem do obcowania płciowego.

Według danych Służby Więziennej, obecnie karę więzienia za pedofilię odbywa w całym kraju 899 osób oraz 1010, które zostały skazane również za inne przestępstwa.

W 2002 r. i w pierwszej połowie 2003 r. prokuratura prowadziła 1738 postępowań w sprawach o pedofilię, również w powiązaniu z gwałtem lub kazirodztwem. Prokuratura przygotowała akty oskarżenia w 795 sprawach, 22 trafiły do sądów rodzinnych. Umorzono 740 spraw, inne są w toku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)