Leczenie chorych na raka w Polsce. Prof. Szczylik: dane są alarmujące
- Dane są alarmujące, 150 tysięcy zachorowań rocznie i 100 tysięcy zgonów. W Polsce jest około 400 tysięcy żyjących osób z chorobą nowotworową, a prawie 2 mln osób ten problem dotyka bezpośrednio. Problem rzeczywistej reformy opieki zdrowotnej jest przez cały czas spychany - powiedział w #dziejesienazywo onkolog prof. Cezary Szczylik.
05.11.2015 | aktual.: 04.06.2018 14:41
Dodał, że "polityka zdrowotna w Polsce nie jest problemem pierwszoplanowym problemem politycznym, a powinna być". - Z jednej strony podczas kampanii wyborczej obiecuje się wszystko, ale później ten temat spada - wyjaśnił prof. Szczylik.
- Można powiedzieć, że państwo polskie oszczędza na chorych na raka. Procesy negocjacyjne między odpowiednią komisją w Ministerstwie Zdrowia, a producentami leków, powoli prowadzą do absurdów. Dostępność leków nie zwiększyła się - powiedział prof. Szczylik.
Aleksandra Wiszowata z Fundacji Rak'n'Roll przyznała, że sporo osób potrzebuje leków, które nie są w Polsce refundowane. - Lekarze o nich wiedzą, są one dostępne w obiegu, ale NFZ ich nie refunduje - dodała.
Pomoc dla chorej Kasi. Diagnoza lekarzy jak wyrok
30-letnia Kasia Cieślak jest jedną z osób, u których zdiagnozowano nowotwór: chłoniak Hodgkina. Rozpoczęła ona walkę z chorobą, ale kuracja, który może jej pomóc, kosztuje pół miliona złotych. Lek, który może uratować jej życie nie jest w Polsce refundowany.
Tytuł: Dla Kasi C.