Trwa ładowanie...
d4bhfyp
Lech Wałęsa o wizycie w IPN: mojego autorstwa jest prawdopodobnie tylko jeden dokument
x-news/TVN 24

Lech Wałęsa o wizycie w IPN: mojego autorstwa jest prawdopodobnie tylko jeden dokument

• Wałęsa zapoznał się z tzw. aktami Kiszczaka, dotyczącymi TW "Bolka"
• Były prezydent: większość dokumentów została podrobiona
• Notatka ma dotyczyć spotkania, które miał wymusić jeden z oficerów SB
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4bhfyp

- Mam już prawie cały komplet (fałszerzy - red.), którzy podrabiali to i na sprawie ten komplet przedstawię - mówił w czwartek były prezydent Lech Wałęsa na antenie TVN24, komentując środową wizytę w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie został przesłuchany w charakterze świadka oraz miał też możliwość zapoznania się z tzw. aktami Kiszczaka dotyczącymi TW "Bolka". Wałęsa jest przekonany, że zdecydowana większość dokumentów została podrobiona. Dodał przy tym, że wielu z tych ludzi już dziś nie żyje. Potwierdził natomiast, że jego autorstwa jest prawdopodobnie tylko jeden dokument - odręczna notatka zabrana podczas rewizji w domu.

Jak mówił Wałęsa w TVN24, notatka dotyczy spotkania, które miał na nim wymusić jeden z oficerów SB. - Ponieważ czułem, że to podejrzana gra, napisałem kartkę i zostawiłem ją w domu - tłumaczył Wałęsa. Jak mówił, notatka miała być tropem dla jego bliskich, gdyby spotkanie zakończyło się dla niego niepomyślnie. - Wszystko inne (dokumenty z szafy Kiszczaka - red.) trzeba wyrzucić, bo jest kiepsko podrobione - dodał. Nie krył przy tym żalu pod adresem IPN za to, że Instytut zdecydował się na publikację akt Kiszczaka. - To jest zbrodnia, to jest ohyda. To się nie powinno zdarzyć. Wiedzieli, że kłamią, oszukują i oni bez sprawdzenia, bez pytania, uczynili to publicznie. Tego darować nie wolno - stwierdził Wałęsa.

d4bhfyp

Były prezydent był też pytany o czwartkowy incydent w Sejmie. W trakcie wyboru nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan na prośbę Kornela Morawieckiego zagłosowała nie tylko w swoim, ale także w jego imieniu.

- Człowiek popełnia błędy, ale z błędów wyciąga wnioski. To było znane, potępione i kto dzisiaj popełnia taki sam błąd, powinien być maksymalnie ukarany, z wyrzuceniem włącznie - komentował Wałęsa, nawiązując do podobnych przypadków głosowania "na cztery ręce", do jakich dochodziło w latach 90.

TVN24 podkreśla, że rozmowa z byłym prezydentem została nagrana jeszcze przed tym, kiedy klub Kukiz'15 poinformował, że posłanka Zwiercan została usunięta z klubu, a Morawiecki dobrowolnie zrezygnował ze swojego członkostwa.

Prezydent "wyjdzie na barykady"?

d4bhfyp

Wałęsa pytany był także o opinię w sprawie środowej rezolucji podjętej przez Parlament Europejski, w której wezwano polski rząd do publikacji i realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

- Przykro mi. Wstydzę się, że coś takiego ma miejsce. Według mojej intuicji, trzeba by natychmiast wyrzucić tych ludzi. Tak szkodzą Polsce - stwierdził Wałęsa, mówiąc o rządzie PiS. -

Ale znów, jako odpowiedzialny rewolucjonista wiem, że w tym momencie koszt byłby za drogi. Tego nie wolno teraz zrobić - dodał. Tłumaczył, że najpierw trzeba przygotować plan i ludzi.

- Gdy ta demagogia, populizm się nie sprawdzą, kiedy ludzie zauważą, jak (politycy PiS - przyp. red.) szkodzą Polsce, to wtedy trzeba będzie podjąć męską decyzję i prawdopodobnie ja ją podejmę i zakończymy działanie tego niedobrego rządu, który tak szkodzi Polsce - zapowiedział Wałęsa.

d4bhfyp

Na pytanie, czy to oznacza, że były prezydent "wyjdzie na barykady", Wałęsa odpowiedział: - Tak, dlatego że tak daleko szkodzą Polsce, że ja nie mogę się temu przyglądać.

Jak mówił, pierwszym krokiem będzie prośba o referendum w sprawie rządów PiS. Ale jego zdaniem władza się na to nie zgodzi, dlatego wtedy do wyboru pozostanie "inna droga". Zaznaczył przy tym, że nie chodzi mu o "strzelanie", a o metody, które są "dość daleko pokojowe, ale jednak trochę siłowe".

d4bhfyp

Podziel się opinią

Share
d4bhfyp
d4bhfyp
Więcej tematów