Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa dla Wirtualnej Polski: wiemy, jak dokumenty znalazły się w domu Czesława Kiszczaka

• Wałęsa o Kaczyńskim: mam pozycję na Zachodzie. On to rujnuje • Według b. prezydenta, IPN "idzie na sznurku ubeckim" • Wałęsa o działalności prezesa IPN: to zbrodnia przeciw narodowi • B. lider "Solidarności" wystawił żonie ocenę "4+" • Wałęsa: odbyłem pięć spotkań z kontrwywiadem • Podkreślił, że jako jedyny został zwolniony ze stoczni za politykę
Share
Lech Wałęsa
Lech WałęsaŹródło: WP
d3848gg

- Wiemy, jak dokumenty znalazły się w domu gen. Czesława Kiszczaka, ale jak to udowodnić? Więcej nie mogę na razie powiedzieć... - mówił w programie #dziejesienazywo b. prezydent Lech Wałęsa, komentując sprawę teczek TW "Bolka".

- Dlaczego ludzie Kaczyńskiego pana tak nienawidzą - pytał prowadzący #dziejesienazywo Jacek Żakowski Lecha Wałęsę. - Oni mieli nawet pomysły... Próbowali stan wojenny wprowadzić, jak byłem prezydentem. Gdyby to było do wykonania, może bym to dopuścił... Ale jestem praktykiem - mówił Wałęsa.

- Co pana różni od Kaczyńskiego? - pytał Żakowski. - Ja chciałbym coś robić... - odpowiedział b. prezydent i dodał: - Mam pozycję na Zachodzie, a on (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) to niszczy i rujnuje. Po co mu to?

d3848gg

Wałęsa stwierdził, że bracia Kaczyńscy byli ludźmi "urodzonymi do walki".

W ocenie b. prezydenta, Polska nie dała się Niemcom, Sowietom, więc i teraz nie da się "tym ludziom".

"IPN idzie na sznurku ubeckim"

W ocenie Wałęsy, IPN nie wyjaśnił żadnej sprawy, tylko "idzie na sznurku ubeckim". W mocnych słowach ocenił działalność prezesa IPN. - To zbrodnia przeciw narodowi, nie tylko na Wałęsie.

d3848gg

- W SB nie byli sami łajdacy. Fachowcy, którzy kiedyś podrabiali... Oni to teraz udowodnią tym, którzy to przygotowali. Ironia losu... - mówił Wałęsa.

- Ja już się poddaję. Kończę żywot... Mam dość. Tęsknię do innego wymiaru... - dodał.

Wałęsa wystawia żonie ocenę "4+"

W ocenie Wałęsy, demokracja w świecie przeżywa kryzys. B. prezydent zwrócił uwagę na kadencyjność w rządach i poziom progów wyborczych.

d3848gg

- Nie da się budować państwa bez fundamentów. Dziś ich nie mamy - stwierdził.

Odniósł się działalności KOD. - Jestem z wami. I będę zawsze - powiedział. Wystąpieniu swojej żony podczas niedzielnej manifestacji w Gdańsku wystawił ocenę "4+".

"Odbyłem 5 spotkań z kontrwywiadem"

Wałęsa oznajmił, że odbył pięć spotkań z osobami, przedstawiającymi się jako "kontrwywiad" - zawsze w pracy. Ujawnił nazwisko osoby, z którą rozmawiał - był to kapitan Edward Graczyk.

Gość #dziejesienazywo opowiadał o kulisach rozmów w Konstancinie. - Przyjechał do mnie wicepremier Rakowski. Kazałem go zrzucić ze schodów - mówił.

Wałęsa podkreślał, że jego pokoleniu udało się przekazać narodowi wolny kraj. Przypomniał m.in., że jako jedyny został zwolniony ze stoczni za politykę.

d3848gg

Podziel się opinią

Share
d3848gg
d3848gg
Więcej tematów