Trwa ładowanie...
d41jscq

Lech Wałęsa chce "spotkania jeden na jeden" z Cenckiewiczem. Na prowadzącego proponuje duchownego

- Nie można tego tak zostawić - podkreśla były prezydent w najnowszym wpisie w mediach społecznościowych. Tłumaczy, że ma dość "zmyślonych, perfidnych kłamstw i pomówień", dlatego chce iść do telewizji podyskutować ze Sławomirem Cenckiewiczem. Prosi internautów o pytania.
Share
Wałęsa wielokrotnie dyskutował z Cenckiewiczem w mediach społecznościowych
Wałęsa wielokrotnie dyskutował z Cenckiewiczem w mediach społecznościowychŹródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d41jscq

Były prezydent stracił cierpliwość, czemu dał wyraz w mediach społecznościowych. Z równowagi wyprowadził go Członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, z którym Wałęsa niejednokrotnie dyskutował na Facebooku czy Twitterze.

"Pan Cenckiewicz pobrudził mój i mojej rodziny życiorys. Podważył moją kierowniczą rolę w walce z komunizmem. Dokonywał tego w swoich książkach, różnych publikacjach i wystąpieniach publicznych na całym świecie, a szczególnie na terenach kościelnych" - wyliczył były prezydent. Zamieścił też deklarację.

"Oświadczam publicznie, że 99 proc. negatywnych ocen, osądów i informacji głoszonych jest zmyślonymi, perfidnymi kłamstwami i pomówieniami. Nie można tego tak zostawić - napisał Wreszcie, zaproponował "publiczne, otwarte, telewizyjne spotkanie jeden na jeden [Cenckiewicz-Wałęsa]". Wałęsa chce też, by dyskusję prowadził ktoś niezależny Proponuje duchownego. Do jego zadań należeć będzie jedynie pilnowanie czasu i kultury wypowiedzi.

d41jscq

Były prezydent zwrócił się też do internautów. Poprosił ich o nadsyłanie merytorycznych tematów i pytań.

Nie wiadomo, co konkretnie sprowokowało Wałęsę do zamieszczenia posta. Choć w najnowszych internetowych wpisach Cenckiewicza nie ma mowy o Lechu Wałęsie, cała sytuacja nie dziwi. Były prezydent wielokrotnie bowiem zaczepiał historyka w mediach społecznościowych, zarzucając mu kłamstwa na jego temat. Cenckiewicz nie pozostawał dłużny. Publikował niekorzystne dla Wałęsy dokumenty z archiwum IPN.

Spór zaczął się od książki Cenckiewicza "Wałęsa. Człowiek z teczki", w której przedstawia dowody na współpracę byłego prezydenta z SB. Uderza w elity III RP, oskarżając je o sprzeniewierzenie się i poniżenie narodowego ruchu "Solidarności".

d41jscq

Podziel się opinią

Share
d41jscq
d41jscq
Więcej tematów