Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa apeluje do rodaków. Mówi o odsunięciu władzy "kryterium ulicznym"

"Ja, Lech Wałęsa, proszę wszystkich ludzi walczących i budujących w 1980 roku Solidarność, patriotów Polskich. Musimy zrobić wszystko by jak najszybciej odstawić obecnie urzędujących w obrębie władz" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent.

Share
Lech Wałęsa apeluje do rodaków. Mówi o odsunięciu władzy "kryterium ulicznym"
Źródło: East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d4krmd6

Według legendarnego przywódcy Solidarności obecny rząd i politycy Prawa i Sprawiedliwości niszą polskie osiągnięcia, co jest przeciwne interesowi ojczyzny. Wałęsa nie kryje, że sprzeciwia reformie systemu sprawiedliwości, szczególnie wprowadzając ustawę dyscyplinującą sędziów.

"Chcą przejąć sądy, by nie dać się rozliczyć za nadużycia w każdej możliwej dziedzinie. To, co głosi prezydent Duda i to, co głoszą premier Morawiecki, minister Ziobro i polityk Rydzyk w wielu dziedzinach to perfidna manipulacja i kłamstwa" - stwierdza były prezydent.

d4krmd6

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla dodaje, że ma nadzieję iż rodacy nie nabiorą się na tę retorykę i "kartką wyborczą to załatwimy". "Jeśli nie, to spotkamy się na kryterium ulicznym" - dodał we wpisie Lech Wałęsa.

Zobacz też: Zbigniew Ziobro bronił ustawy w Senacie. Śmiszek komentuje

Senat odrzuca projekt ustawy dyscyplinującej sędziów. Co zakłada projekt?

Projekt nowelizacji przyjęty przez Sejm tuż przed świętami zakłada m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

d4krmd6

Nowe uprawnienia ma dostać izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Po trzech dniach debaty Senat odrzucił projekt nowelizacji prawa autorstwa PiS. Ustawa trafi teraz do Sejmu, gdzie wszystko wskazuje, że głosami partii Jarosława Kaczyńskiego zostanie przyjęta. Potem zostanie skierowana do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4krmd6

Podziel się opinią

Share
d4krmd6
d4krmd6
Więcej tematów