Trwa ładowanie...
d20l21g

Lech Wałęsa apeluje do rodaków. Mówi o odsunięciu władzy "kryterium ulicznym"

"Ja, Lech Wałęsa, proszę wszystkich ludzi walczących i budujących w 1980 roku Solidarność, patriotów Polskich. Musimy zrobić wszystko by jak najszybciej odstawić obecnie urzędujących w obrębie władz" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa w Stoczni Gdańskiej (w tle Grzegorz Schetyna, Sławomir Rybicki i Jarosław Wałęsa) - zdj. arch.
Lech Wałęsa w Stoczni Gdańskiej (w tle Grzegorz Schetyna, Sławomir Rybicki i Jarosław Wałęsa) - zdj. arch. (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d20l21g

Według legendarnego przywódcy Solidarności obecny rząd i politycy Prawa i Sprawiedliwości niszą polskie osiągnięcia, co jest przeciwne interesowi ojczyzny. Wałęsa nie kryje, że sprzeciwia reformie systemu sprawiedliwości, szczególnie wprowadzając ustawę dyscyplinującą sędziów.

"Chcą przejąć sądy, by nie dać się rozliczyć za nadużycia w każdej możliwej dziedzinie. To, co głosi prezydent Duda i to, co głoszą premier Morawiecki, minister Ziobro i polityk Rydzyk w wielu dziedzinach to perfidna manipulacja i kłamstwa" - stwierdza były prezydent.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla dodaje, że ma nadzieję iż rodacy nie nabiorą się na tę retorykę i "kartką wyborczą to załatwimy". "Jeśli nie, to spotkamy się na kryterium ulicznym" - dodał we wpisie Lech Wałęsa.

d20l21g

Zobacz też: Zbigniew Ziobro bronił ustawy w Senacie. Śmiszek komentuje

Senat odrzuca projekt ustawy dyscyplinującej sędziów. Co zakłada projekt?

d20l21g

Projekt nowelizacji przyjęty przez Sejm tuż przed świętami zakłada m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ustawa wprowadza również odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Nowe uprawnienia ma dostać izba Sądu Najwyższego (stworzona z inicjatywy PiS). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będzie mogła rozpoznać skargi dotyczące podważania statusu sędziego.

Po trzech dniach debaty Senat odrzucił projekt nowelizacji prawa autorstwa PiS. Ustawa trafi teraz do Sejmu, gdzie wszystko wskazuje, że głosami partii Jarosława Kaczyńskiego zostanie przyjęta. Potem zostanie skierowana do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20l21g

Podziel się opinią

Share

d20l21g

d20l21g
d20l21g
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów