Lech Kaczyński specjalnym gościem żydowskiego święta
W warszawskiej synagodze im. Nożyków zapłonęła pierwsza świeczka chanukowa,
umieszczona w specjalnym ośmioramiennym świeczniku zwanym
"chanukija". Uroczystość ta rozpoczęła obchody Chanuka -
żydowskiego święta Światła, które potrwają osiem dni.
Pierwszą świeczką chanukową zapalił prezydent Lech Kaczyński. Następnie naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił błogosławieństwo.
Podczas ceremonii, zorganizowanej przez Gminę Wyznaniową Żydowską, odmówiono uroczyste modlitwy za pomyślność państwa polskiego oraz z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prezydent podziękował za modlitwę za Polskę. Lech Kaczyński dodał, że "można powiedzieć, iż jest to ostatni akcent obchodów 90-lecia niepodległości naszego kraju".
Podkreślił, że ok. 10% obywateli II RP było narodowości żydowskiej. - Okres międzywojenny nie był łatwy we współżyciu obu narodów. Ale trzeba pamiętać, że na początku lat 30. zniesiono ostatnie przepisy, które ograniczały osoby narodowości żydowskiej w jakichkolwiek prawa obywateli Rzeczpospolitej - powiedział prezydent.
Zapalaniu świeczki chanukowej przyglądało się kilkadziesiąt osób: członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz zaproszeni goście.
W związku z Chanuką przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zapłonęły wieczorem pochodnie umieszczone ośmioramiennym świeczniku
Pochodnie zapaliła m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz. Obecny był także ambasador USA Victor Ashe. Następnie rabin odmówił błogosławieństwo. Zapalaniu pochodni przyglądało się kilkadziesiąt osób: członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i warszawiacy.
- Dziś w naszym mieście ożywiamy i przypominamy tradycję wielokulturowej Warszawy. Niech to światło pozwoli nam na dzielenie wartości uniwersalnych, jednoczących wszystkich ludzi dobrej woli - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki - każdego dnia zapala się kolejną świecę lub pochodnie i umieszcza w chanukiji.
Święto Światła jest obchodzone na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e., oczyszczenia i ponownej konsekracji jerozolimskiej świątyni (Chanuka to po hebrajsku "poświęcenie"). Po zwycięstwie Machabeusze zapalili w świątyni świecznik zwany menorą; choć zapas oliwy powinien był starczyć tylko na jeden dzień, menora paliła się 8 dni. Machabeusze uznali to za cud.
W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia księżycowego miesiąca Kislew (listopad-grudzień).
Po uroczystości zgromadzeni udali się na poczęstunek - tradycyjne placki ziemniaczane zwane "latkes". Do potraw chanukowych należą ponadto potrawy smażone na tłuszczu - np. naleśniki czy pączki. Je się też dużo słodyczy. Dzieci dostają prezenty.