Trwa ładowanie...
dpfqk2q
26-11-2008 19:55

Lech Kaczyński ratuje, czy pogrąża służbę zdrowia?

Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych, które miały być podstawą rządowej reformy systemu ochrony zdrowia. Szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska uważa, że to zwiększy chaos w służbie zdrowia. W ocenie przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Doroty Gardias zawetowane ustawy zaszkodziłyby systemowi opieki zdrowotnej.

dpfqk2q
dpfqk2q

Prezydent podkreślił, że zdecydował się na weto, ponieważ nie otrzymał zgody na referendum ws. kierunku reformy służby zdrowia. Dodał, że zmiany w służbie zdrowia są potrzebne, dlatego podpisał trzy z przedstawionych mu ustaw - o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.

"Zawetowane ustawy szkodziły systemowi ochrony zdrowia"

W ocenie przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Doroty Gardias, ustawy zdrowotne zawetowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego szkodziły systemowi opieki zdrowotnej. - Te ustawy były niebezpieczne i krzywdzące zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i dla pacjentów - powiedziała przewodnicząca OZZPiP.

Zaznaczyła też, iż ustawa o przekształceniu zoz-ów, "otwierała szeroko drzwi do ich prywatyzacji". - Mogłabym wskazać dziesiątki punktów, w których ustawy szkodziły - dodała.

"Rząd PO nie zreformuje służby zdrowia"

- Rząd PO nie przeprowadzi zapowiadanej reformy systemu ochrony zdrowia - ocenił przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. - Trudno powiedzieć, czy prezydenckie weto było potrzebne. Idea przekształcenia szpitali w spółki sama w sobie jest dobra, ale plan, który przedstawiła PO, był niekompletny i wadliwy - podkreślił.

dpfqk2q

"W przypadku służby zdrowia pośpiech jest niewskazany"

- Reforma systemu ochrony zdrowia nie powinna być przeprowadzana w pośpiechu - ocenił przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adam Sandauer. - Robienie wszystkiego za jednym zamachem to nie jest dobry pomysł. W przypadku służby zdrowia pośpiech jest niewskazany - powiedział.

- Uważam, że najpierw powinniśmy zrobić to, z czym wszyscy się zgadzają. Przede wszystkim zapewnić molochowi i monopoliście, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia, konkurencję - dodał.

"Prezydenckie weto zwiększy chaos w służbie zdrowia"

Szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska uważa, że zawetowanie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustaw zdrowotnych zapewne jeszcze zwiększy chaos w służbie zdrowia. - Bardzo możliwe, że ujawnią się wielkie zadłużenia, które ktoś będzie musiał spłacić. Jeśli obciążymy tymi zadłużeniami samorządy, może zdarzyć się, że nie będą mogły one ponieść tej odpowiedzialności - powiedziała Buczkowska.

Dodała, że weto prezydenta to też okazja do tego, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki model ochrony zdrowia chcemy wprowadzić. - Rozumiem obawy niektórych przed prywatyzacją szpitali, ale przecież komercjalizacja wyszłaby im tylko na dobre - powiedziała szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

dpfqk2q

"Weto przyczyni się do kryzysu służby zdrowia"

W ocenie eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich Roberta Mołdacha, zawetowanie przez prezydenta najważniejszych ustaw zdrowotnych przyczyni się do kryzysu służby zdrowia. Zaznaczył także, iż przekształcenie szpitali w spółki działające w oparciu o prawo handlowe przyczyniłoby się do poprawy ich funkcjonowania.

- Zgadza się, że zdrowie nie jest na sprzedaż, ale usługa medyczna jest towarem, który jest na sprzedaż i ma swoją cenę. Dlatego najlepiej sprzedawać ją w oparciu o kodeks spółek handlowych - podkreślił ekspert KPP. "Nie można straszyć Polaków, że wszyscy teraz będą leżeć na ulicach"

Szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) powiedział, że podziela stwierdzenie Lecha Kaczyńskiego, iż zdrowie człowieka i jego zagrożone życie nie może być towarem. - Prezydent zawetował ustawy zgodnie z oczekiwaniami, tak jak wielokrotnie zapowiadał, że jest absolutnym przeciwnikiem komercjalizacji i prywatyzacji zwłaszcza szpitali - powiedział Piecha.

dpfqk2q

W jego ocenie trzeba przystąpić do nowej pracy nad reformą służby zdrowia i "nie zaklinać rzeczywistości mówiąc i strasząc Polaków, że wszyscy teraz będą leżeć na ulicach - bo system i prawo dalej funkcjonuje".

- Zgadzamy się, że trzeba to prawo ulepszać, ale nie w atmosferze narzucania własnych rozwiązań, jaka miała miejsce przez ostatni rok, lecz w atmosferze dialogu i próby uzgadniania stanowisk - podkreślił poseł PiS.

"Prezydent nie dostrzega udręki chorych"

- Prezydent Lech Kaczyński stracił szansę wyjścia poza okowy swojego zaplecza politycznego, stanął po stronie tych, którzy obstają przy chorym systemie ochrony zdrowia - powiedział wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak. Zapewnił jednocześnie, że reforma systemu ochrony zdrowia będzie realizowana mimo prezydenckiego weta.

dpfqk2q

- Prezydent zachowuje się tak, jakby zupełnie nie dostrzegał udręki chorych, którzy oczekują profesjonalnej opieki medycznej. Polska służba zdrowia w obecnym kształcie nie jest ani bezpłatna, ani powszechna, a więc nie przystaje do zasad konstytucyjnych, na które tak chętnie powołuje się Lech Kaczyński - powiedział Dolniak.

Zadeklarował, że koalicji PO-PSL nie zabraknie determinacji, aby zreformować służbę zdrowia. - Będzie to na pewno proces dłuższy, może mniej kompletny. Ale uda się nam - zapewnił Dolniak.

dpfqk2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpfqk2q
Więcej tematów