Trwa ładowanie...
d27p64r

Lech Kaczyński miał rację. "Wiadomości" przypominają słowa prezydenta sprzed lat

Dziesięć lat temu Rosjanie wsparli militarnie separatystów z Osetii Południowej, dokonując tym samym inwazji na niepodległy kraj - Gruzję. Podczas wiecu w stolicy - Tbilisi - przemawiał Lech Kaczyński, wypowiadając pamiętne słowa o zakusach Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Kaczyński ostrzegał 10 lat temu przed agresją Rosji na Ukrainę
Lech Kaczyński ostrzegał 10 lat temu przed agresją Rosji na Ukrainę (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d27p64r

- Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może czas na mój kraj, na Polskę, przyjdzie czas - mówił ówczesny prezydent. Lech Kaczyński zjawił się w Tbilisi tydzień po tym, gdy okazało się, że rosyjska agresja na Gruzję nie wywołała zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej. Bratu prezesa PiS towarzyszyli wtedy przywódcy Litwy, Łotwy i Ukrainy.

10 lat później w stolicy Gruzji pojawił się szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Agresywna polityka w regionie nadal trwa. Wzywamy Rosję do wycofania się z nielegalnego uznania niepodległości regionu w Gruzji. Aby w pełni wdrożyć porozumienie z 12 sierpnia 2008 roku o zawieszeniu ognia i wycofaniu wojsk z tych terenów - mówił minister.

"Wiadomości" przypomniały też, że w dzień, gdy w Tbilisi przemawiał Kaczyński, rosyjska armia zbombardowała miasto Gori. Leży ono zaledwie 100 km od stolicy. - Nasi sąsiedzi ze wschodu pokazali twarz, jaką znamy od setek lat. Uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy nie - podkreślał prezydent. W materiale wskazano też, że Rosjanie podczas agresji na Gruzję działali niemal identycznie, co kilka lat później, w Donbasie.

d27p64r

"Teraz z międzynarodowym wsparciem, również Polski, Łotwy i Estonii, Gruzja stara się o członkostwo w NATO" - przypominają "Wiadomości". Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzega, że ten krok grozi "straszliwym konfliktem", a szef NATO Jens Stoltenberg podkreśla, że "Gruzja jest suwerennym państwem i zrobi, co zechce".

Zobacz też: Macierewicz i Ziobro często u Kaczyńskiego. Wiceminister komentuje

O 10. rocznicy wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej pamiętano też w Muzeum Powstania Warszawskiego. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy list do uczestników i organizatorów uroczystości odczytał minister Andrzej Dera.

d27p64r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27p64r

Podziel się opinią

Share

d27p64r

d27p64r
Więcej tematów