Trwa ładowanie...
d12nkvo

"Le Figaro": Państwo Islamskie ma ministerstwo ds. męczenników

Państwo Islamskie utworzyło w 2014 roku ministerstwo ds. męczenników, które zajmuje się rodzinami zamachowców samobójców, przyznaje im zapomogi i renty. To bardzo sprawny system - mówi w wywiadzie dla "Le Figaro" ekspert ds. islamu Mathieu Guidere.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Islamista powiązany z ISIS
Islamista powiązany z ISIS (AFP, Fot: YouTube)
d12nkvo

Proces doboru zamachowców jest starannie przemyślany; są to ochotnicy, ale kryterium ich selekcji to nie porządek zgłoszeń, lecz stopień determinacji przyszłych kamikadze - wyjaśnia ekspert.

Kandydaci na męczenników są szkoleni i w zależności od tego, czy chodzi o atak pojedynczego samobójcy, czy złożoną operację, w którą zaangażowanych jest wiele osób, przygotowania mogą trwać od tygodnia do wielu miesięcy.

- Zakończone są one zazwyczaj pobytem zamachowca w luksusowym hotelu, co ma mu dać przedsmak nagrody, jaka czeka na niego w raju - mówi Guidere.

d12nkvo

O śmierci zamachowca rodzinę informuje sms-em lub telefonicznie ministerstwo ds. męczenników, które prócz opieki finansowej gwarantuje bliskim "męczennika" korzyści praktyczne i symboliczne, jak priorytet w wybieraniu tych osób do pełnienia funkcji publicznych czy zagwarantowanie udziału oraz prominentnego miejsca w ważnych ceremoniach. - System jest sprawny, rekompensaty atrakcyjne - dodaje ekspert.

- Na razie jednak IS wykorzystuje swoich kamikadze jako broń taktyczną na terytorium Syrii i Iraku. To jest priorytet. Ale nic nie powstrzyma tej organizacji od wysłania europejskich aspirujących zamachowców samobójców do ich własnych krajów, by przeprowadzać i tam ataki - ostrzega Guidere.

Na razie "żaden sympatyk IS na Zachodzie nie uzyskał jeszcze pozwolenia na dokonanie samobójczego zamachu, tak jak to robiła Al-Kaida. W przeciwnym wypadku mielibyśmy już masakry na wielką skalę w samym środku Paryża" - konkluduje.

d12nkvo

Podziel się opinią

Share
d12nkvo
d12nkvo
Więcej tematów