Trwa ładowanie...
02-09-2014 12:35

Ławrow: "partia wojny" w Kijowie chce wejścia Ukrainy do NATO

"Partia wojny" w Kijowie składa propozycje członkostwa Ukrainy w NATO, próbując w ten sposób zerwać inicjatywy pokojowe dotyczące kryzysu ukraińskiego - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

d3sp09f

- Partia pokoju próbowała i wciąż próbuje promować polityczne rozwiązanie na drodze negocjacji we wszystkich fundamentalnych kwestiach, które stoją przed Ukraińcami. W Kijowie zaś partia wojny podejmuje kroki, które w sposób wyraźny mają na celu podważenie tych wysiłków - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

W jego ocenie "wsparcie dla umacniającej się partii wojny w Kijowie jest aktywnie wywoływane i podsycane przez Waszyngton i pewne stolice europejskie". Zdaniem Ławrowa USA powinny użyć swego wpływu na władze Ukrainy, by "wysłać niezbędne sygnały na rzecz przejścia od prób uregulowania sytuacji drogą wojskową do procesu politycznego".

- Najważniejsza teraz jest konieczność przemówienia do rozsądku partii wojny w Kijowie, a w dużej mierze tylko Stany Zjednoczone mogą to uczynić - oświadczył minister. Jak dodał, ważne jest, by USA i kraje europejskie aktywnie poparły "potrzebę poszukiwania możliwych do zaakceptowania kompromisów" w ramach działań zainicjowanych w Mińsku. W poniedziałek w stolicy Białorusi odbyło się spotkanie tzw. grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego, kolejne jest możliwe w piątek.

d3sp09f

Rozmowy w Mińsku, jak podkreślił Ławrow, były pierwszym spotkaniem, na którym przedstawiciele Kijowa i prorosyjskich separatystów razem omawiali "kwestie politycznego uregulowania" kryzysu we wschodnich obwodach Ukrainy.

Na spotkaniu grupy kontaktowej rozmawiali w poniedziałek przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE. Według mediów białoruskich w spotkaniu brali też udział dwaj przedstawiciele prorosyjskich separatystów z obwodu donieckiego i ługańskiego.

W ubiegłym tygodniu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO. Szef rządu poinformował, że skierował do parlamentu projekty ustaw w tych sprawach.

d3sp09f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sp09f
Więcej tematów