Trwa ładowanie...

Lawina w Tatrach, w rejonie Kościelca. W akcji TOPR udział wzięło 20 ratowników

• Ratownicy TOPR przeszukali lawinisko w rejonie Kościelca - podaje RMF FM • Nikogo nie znaleźliśmy - informuje TOPR • Na miejscu pracowało 20 ratowników
Share
Lawina w Tatrach, w rejonie Kościelca. W akcji TOPR udział wzięło 20 ratowników
Źródło: Wikipedia / Jerzy Opioła
d21gx55

Według świadków, ktoś mógł być w rejonie zejścia lawiny. Dlatego ratownicy na wszelki wypadek rozpoczęli poszukiwania - informuje RMF.

Lawina zeszła z Kościelca na Czarny Staw Gąsienicowy. - Dostaliśmy informację o zejściu dosyć sporej lawiny w okolicach Czarnego Stawu. Osoby, które były w pobliżu, przekazały TOPR, że widziały czarny punkt w miejscu, gdzie zeszła lawina - mówił TVN24 ratownik. - Rozpoczęliśmy przeszukiwanie lawiniska, znaleźliśmy tam rękawiczkę, dlatego szukaliśmy dalej, bo założyliśmy, że rzeczywiście ktoś tam może być. Przeszukanie zakończyliśmy, ale nikogo nie znaleźliśmy - poinformował ratownik.

- Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin - informuje TOPR w swoim komunikacie. - Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości - tłumaczą ratownicy.

W Tatrach obowiązuje obecnie drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

d21gx55

Podziel się opinią

Share
d21gx55
d21gx55
Więcej tematów