Trwa ładowanie...

Laureaci Nobla apelują o zniesienie blokady Strefy Gazy

202 eurodeputowanych z 27 państw oraz 56 laureatów Nagrody Nobla podpisało apel o zdjęcie "blokady" Strefy Gazy i uwolnienie więźniów przez obie strony: izraelską i palestyńską - poinformowała organizacja pozarządowa Peacelines, prowadząca tę kampanię. Wśród noblistów, którzy sygnowali apel, jest przywódca duchowy Tybetańczyków Dalajlama XIV i laureatka Pokojowej Nagorody Nobla Szirin Ebadi z Iranu.

Laureaci Nobla apelują o zniesienie blokady Strefy GazyŹródło: AFP, fot: Yoav Lemmer
d1rf7eu
d1rf7eu

Dokument został opracowany przez sześciu autorów, w tym amerykańskiego językoznawcę Noama Chomsky'ego, polskiego Żyda, który uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim, Martina Graya i byłego premiera Francji Michela Rocarda. Wśród polskich eurodeputowanych, którzy podpisali apel, są Adam Gierek, Urszula Krupa i Tadeusz Zwiefka.

"Izrael powinien zakończyć blokadę Gazy, położyć kres wszystkim zabójstwom i pozwolić Gazie otworzyć się na świat w sposób umożliwiający funkcjonowanie gospodarcze" - napisano w apelu powstałym w ramach kampanii "Otwórzcie drzwi". "Palestyńczycy powinni zakończyć wszystkie ataki rakietowe przeciw Izraelowi i Izraelczykom. (...) Palestyńczycy powinni uwolnić żołnierza izraelskiego Gilada Szalita, którego więżą od prawie trzech lat" - podkreślają sygnatariusze.

d1rf7eu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rf7eu
Więcej tematów