Laserowe strzelanie dla policjiantów
Nowoczesna strzelnica laserowa uczy słuchaczy słupskiej Szkoły Policji strzelania bez pocisków. To wielka oszczędność - choć jednorazowy wydatek jest spory. Za urządzenie trzeba zapłacić około 60 tys. zł.
06.01.2007 | aktual.: 06.01.2007 13:08
Interaktywny trener to specjalistyczny program do szkolenia funkcjonariuszy, zawierający dziesięć symulacji w trybie wideo. Na ekranie prezentowane są tarcze strzeleckie w różnych kształtach lub filmy fabularne z przeciwnikami oraz sytuacjami, jakie mogą się zdarzyć podczas akcji.
Instruktor prowadzący zajęcia wybiera rodzaje akcji - wyjaśnia podinspektor Ryszard Jakubowski, szef zakładu strzelectwa w Szkole Policji. Policjant strzela do pojawiających się postaci za pomocą repliki pistoletu z wbudowanym emiterem laserowym. Podczas treningu komputer zapamiętuje nie tylko liczbę strzałów, ale też szybkość reakcji. Program pozwala także na powtórzenie akcji, dzięki temu prowadzący zajęcia może przeanalizować zachowania policjanta.
W każdej chwili i na każdym etapie rozwoju metody szkoleniowej współpracę z trenażerem można rozbudować o dodatkowe elementy, takie jak: replikę strzelby, karabinka czy pistoletu z wbudowanym emiterem laserowym, adaptery imitujące mechanikę odrzutu broni.
Urządzenie można rozbudować o dodatkowe specjalistyczne oprogramowanie z filmami sytuacyjnymi, na których funkcjonariusz może ćwiczyć różne sytuacje, np. z zakładnikiem, czy uzbrojonym napastnikiem - dodaje Jakubowski. Dodatkowo dzięki oprogramowaniu można edytować własne scenariusze na istniejących już filmach lub przygotować autorskie oraz nakręcić kamerą cyfrową określone metody szkoleniowe - zupełnie nowe, odpowiednie do miejscowych warunków.