PolskaŁapiński nie chce budzić "niezdrowych" emocji

Łapiński nie chce budzić "niezdrowych" emocji

Poseł Mariusz Łapiński nie jest już
członkiem Sejmowej Komisji Zdrowia. Jak powiedział,
złożył wniosek o odwołanie go z członkostwa w tej Komisji, żeby
nie budzić niepotrzebnych emocji przy pracach nad nową ustawą o
ochronie zdrowia.

10.03.2004 | aktual.: 10.03.2004 14:22

Łapiński, były minister zdrowia, powiedział, że odbiera się go jako osobę, która przyczyniła się do obecnego kryzysu w ochronie zdrowia.

Wśród członków Sejmowej Komisji Zdrowia nadal jest kilku posłów, którzy stali się bohaterami doniesień prasowych, choć niekoniecznie ze względu na ochronę zdrowia.

Między innymi należą do niej oskarżeni w tzw. aferze starachowickiej Andrzej Jagiełło (Federacyjny Klub Parlamentarny) i Zbigniew Sobotka (SLD). Ponadto pracują w niej niezrzeszeni Alfred Owoc oraz Stanisław Jarmoliński. Zostali wykluczeni z klubu SLD w związku ze sprawą głosowania "na cztery ręce". W marcu 2003 r. posłowie Jan Chaładaj i Stanisław Jarmoliński głosowali w Sejmie za nieobecnych Mieczysława Czerniawskiego i Alfreda Owoca w sprawie o wotum nieufności dla ministra infrastruktury Marka Pola. Przyznali się do tego, po czym wszyscy czterej zostali wykluczeni z klubu SLD.

Członkiem Komisji Zdrowia jest też Witold Tomczak, który w grudniu 2000 roku usunął meteoryt przygniatający postać papieża na eksponowanej w warszawskiej Zachęcie pracy Maurizio Cattelana. Grozi mu za to odpowiedzialność karna za zniszczenie pracy rzeźbiarza. Firma ubezpieczająca dzieło zażądała od posła 39,6 tys. zł odszkodowania.

W skład Komisji wchodzi także bohater doniesień prasowych, ale tym razem niewątpliwie chlubnych - poseł Jerzy Kulej (SLD), dwukrotny złoty medalista w boksie w olimpiadach w Tokio (1964) i Meksyku (1968).

Łapiński z poręczenia swego klubu (FKP) ma zostać członkiem Komisji Etyki Poselskiej. Jak dowiedziała się PAP ze źródła w komisji etyki, zastrzeżenia wobec jego kandydatury zgłosili jednak przedstawiciele SLD, Samoobrony, Platformy Obywatelskiej i Ligi Polskich Rodzin. Ma je także zgłosić nieobecny w środę na posiedzeniu komisji etyki Jarosław Kaczyński (PiS). Nic przeciwko kandydaturze Łapińskiego w tej komisji nie mieli tylko jej szef Franciszek Stefaniuk (PSL) i Barbara Błońska-Fajfrowska (UP).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)