Lamy: 1 maja nastąpi rozszerzenie umów UE z Rosją na Polskę
1 maja nastąpi poszerzenie umów handlowych Unii Europejskiej z Rosją, które obejmie także Polskę - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie komisarz UE do spraw handlu Pascal Lamy.
Lamy przyznał, że temat wymiany handlowej z Rosją po 1 maja jest w Polsce drażliwy, ale podkreślił, że polscy przedsiębiorcy nie mają powodów do obaw w tej sprawie.
Lamy przypomniał, że po przystąpieniu Polski do Unii przeciętny poziom ochrony krajowego rynku będzie nieco niższy niż do tej pory.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Lamy powiedział, że Komisja Europejska liczy się z możliwością stopniowego napływu pracowników z krajów przystępujących do krajów "Piętnastki". Jednak, jego zdaniem, to zagrożenie jest ograniczone.
Komisarz powiedział również, że zamiarem Unii jest stopniowe znoszenie kontyngentów. "Znieśliśmy kontyngenty już w 90% przypadków" - powiedział.
Jego zdaniem, data 1 maja dla polskich przedsiębiorstw nie będzie oznaczała radykalnej zmiany, ponieważ w sensie otwarcia handlowego między UE a Polską poszerzenie już się w znacznym stopniu dokonało.
Lamy ocenia, że przystąpienie Polski do klubu liczącego 25 członków będzie dla polskiego biznesu atutem na scenie światowej.
Kwestia rozszerzenia Unii Europejskiej była w ostatni czwartek tematem rozmowy wysokich rangą przedstawicieli ministerstw spraw zagranicznych Polski i Rosji - poinformowało wówczas na swojej stronie internetowej rosyjskie MSZ.
Według komunikatu resortu rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, były ambasador w Polsce Siergiej Razow przyjął w Moskwie dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej polskiego MSZ Piotra Świtalskiego.
"Omawiano perspektywy rozwoju sytuacji w Europie, w tym związane z czekającym nas rozszerzeniem Unii Europejskiej. Strona rosyjska podkreśliła znaczenie jak najszybszego rozwiązania łączących się z tym problemów w celu rozwijania stosunków Rosja- UE" - czytamy w komunikacie.
Jak dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych, Razow nie przedstawił żadnych pretensji wobec Polski i był optymistycznie nastawiony co do perspektyw rozszerzenia rosyjsko-unijnego porozumienia o partnerstwie i współpracy.