Trwa ładowanie...
d388crz
internet
09-08-2007 05:50

Lampa wyświetli cień przyjaciela-internauty

Widzieć osobę, z którą komunikuje się przez Internet, nie podglądając jej: rozwiązaniem jest specjalna lampa wyświetlająca cienie osób kontaktujących się on-line, opracowana przez japońskiego naukowca Shunpeia Yasudę.

d388crz
d388crz

W systemie nazwanym "Teleshadow" z domu nadawcy do komputera odbiorcy transmitowany jest przekaz wideo, ale kolorowy i trójwymiarowy obraz redukowany jest do płaskiej sylwetki. Wyświetla się ona na ściankach lampy, służącej za projektor i wyglądem przypominającej lampion. Efekt jest podobny do teatru cieni.

Yasuda podkreśla, że jego wynalazek nawiązuje do japońskiej tradycji. Papierowe ściany domów pozwalały widzieć cienie mieszkańców, które sygnalizowały ich obecność w pokoju. Lampa - projektor oparta jest na znanym powszechnie wzorze japońskiej lampy - andon. Ale w "Teleshadow" ścianki lampy są monitorem dotykowym - wystarczy dotknąć cienia danej osoby, by do niej zadzwonić.

Zredukowany do cienia obraz wideo pozwala komunikującym się internautom wzajemnie widzieć swoje postacie, a przy tym zachować prywatność - podkreśla projektant.

d388crz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d388crz
Więcej tematów