Trwa ładowanie...
d2w41vd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"La Repubblica": ustępujący metropolita Madrytu rzuca wyzwanie Watykanowi

Ustępujący arcybiskup Madrytu kardynał Antonio Maria Rouco Varela rzuca wyzwanie Watykanowi - pisze w środę włoski dziennik "La Repubblica". 78-letni przewodniczący episkopatu Hiszpanii nie chce pogodzić się ze swoją dymisją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antonio Maria Rouco Varela
Antonio Maria Rouco Varela (PAP/EPA)
d2w41vd

Mianowany przez Jana Pawła II w 1994 roku metropolita Rouco Varela nie złożył - choć powinien - rezygnacji z urzędu wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego przed trzema laty.

Jak pisze "La Repubblica", to sam kardynał chciał zdecydować o tym, kiedy ustąpi. Odwołanie go z urzędu arcybiskupa przez papieża Franciszka w sierpniu uważa za "afront" - dodaje gazeta. Jego odmowę opuszczenia apartamentu w pałacu arcybiskupów interpretuje się też jako chęć wywierania wpływu na następcę. Będzie nim, formalnie od października, mianowany przez Franciszka dotychczasowy arcybiskup Walencji Carlos Osoro Sierra.

Przyszły metropolita madrycki nie przyjął propozycji kardynała Rouco Vareli, by zamieszkać w innym mieszkaniu w pałacu. Na razie zatrzymał się w klasztorze, który - jak się zauważa - bardziej pasuje do skromnego stylu obecnego papieża.

"La Repubblica" podkreśla, że postawa kardynała Rouco Vareli, którego styl sprawowania urzędu oceniano wręcz jako "książęcy", odbierana jest zarówno w Madrycie, jak i w Watykanie jako "władczy gest". Ustępujący hierarcha ma opinię najbardziej wpływowej osoby w hiszpańskim Kościele. Za czasów lewicowego rządu Jose Luisa Rodrigueza Zapatero (2004-2011) brał udział w protestach przeciwko jego polityce.

d2w41vd

Podziel się opinią

Share

d2w41vd

d2w41vd
Więcej tematów