Trwa ładowanie...
d1b3n3e

"La Repubblica": ustępujący metropolita Madrytu rzuca wyzwanie Watykanowi

Ustępujący arcybiskup Madrytu kardynał Antonio Maria Rouco Varela rzuca wyzwanie Watykanowi - pisze w środę włoski dziennik "La Repubblica". 78-letni przewodniczący episkopatu Hiszpanii nie chce pogodzić się ze swoją dymisją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antonio Maria Rouco Varela
Antonio Maria Rouco Varela (PAP/EPA)
d1b3n3e

Mianowany przez Jana Pawła II w 1994 roku metropolita Rouco Varela nie złożył - choć powinien - rezygnacji z urzędu wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego przed trzema laty.

Jak pisze "La Repubblica", to sam kardynał chciał zdecydować o tym, kiedy ustąpi. Odwołanie go z urzędu arcybiskupa przez papieża Franciszka w sierpniu uważa za "afront" - dodaje gazeta. Jego odmowę opuszczenia apartamentu w pałacu arcybiskupów interpretuje się też jako chęć wywierania wpływu na następcę. Będzie nim, formalnie od października, mianowany przez Franciszka dotychczasowy arcybiskup Walencji Carlos Osoro Sierra.

Przyszły metropolita madrycki nie przyjął propozycji kardynała Rouco Vareli, by zamieszkać w innym mieszkaniu w pałacu. Na razie zatrzymał się w klasztorze, który - jak się zauważa - bardziej pasuje do skromnego stylu obecnego papieża.

d1b3n3e

"La Repubblica" podkreśla, że postawa kardynała Rouco Vareli, którego styl sprawowania urzędu oceniano wręcz jako "książęcy", odbierana jest zarówno w Madrycie, jak i w Watykanie jako "władczy gest". Ustępujący hierarcha ma opinię najbardziej wpływowej osoby w hiszpańskim Kościele. Za czasów lewicowego rządu Jose Luisa Rodrigueza Zapatero (2004-2011) brał udział w protestach przeciwko jego polityce.

d1b3n3e

Podziel się opinią

Share
d1b3n3e
d1b3n3e