La Niña namiesza w pogodzie. Kolejna anomalia

Wysokie lutowe temperatury to m.in. zasługa zjawiska El Niño. W jego miejsce przyjdzie jednak anomalia La Niña. To oznacza ochłodzenie. Zjawisko potrwa co najmniej do zimy.

Anomalia namiesza w pogodzie
Anomalia namiesza w pogodzie
Źródło zdjęć: © East News | National Ocean Service, UIG Nature Environment
oprac. AZY

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

W ostatnich miesiącach świat miał do czynienia ze zjawiskiem El Niño - ponadprzeciętnie wysoka temperatura na powierzchni wód Pacyfiku doprowadziła do rekordowych temperatur. Zjawisko niedługo jednak ustąpi.

W miejsce El Niño przyjdzie jednak inna anomalia - La Niña. Tym razem wiąże się ona z ponadprzeciętnie niskimi temperaturami na powierzchni wód. A to oznacza ochłodzenie globu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wskazał największe zaniedbanie Błaszczaka. Chodzi kluczowy dokument

Zjawisko namiesza w pogodzie

Zjawisko może namieszać w pogodzie na całym świecie. Anomalie dadzą o sobie znać latem. Można się spodziewać obfitych deszczów monsunowych w Indiach, silnych opadów w Australii, Indonezji czy południowo-wschodniej Afryce.

Z kolei w sporej części Ameryki Południowej możliwa będzie długotrwała susza. Nad Atlantykiem, Zatoką Meksykańską i na Karaibach możliwe będą potężne huragany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

El Niño and La Niña Explained

Eksperci nie mają pewności, czy La Niña dotknie Europę. Analizy nie wskazują, by wywołała ona ekstremalne zjawiska w Europie. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma. Pogoda na naszym kontynencie może być więc zmienna.

Czytaj więcej:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)