Trwa ładowanie...

„La Musicienne” Tamary Łempickiej - najdroższy polski obraz na świecie

Obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” została sprzedany na niedzielnej aukcji Christie’s w Nowym Jorku za blisko 9,1 mln dolarów (ponad 34 mln zł). Praca stała się najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii.
Share
„La Musicienne” Tamary Łempickiej - najdroższy polski obraz na świecie
„La Musicienne” Tamary Łempickiej - najdroższy polski obraz na świecieŹródło: twitter.com, Fot: @ChristiesInc
d1c5t43

Na niedzielnej aukcji „Impressionist and Modern Art” w domu aukcyjnym Christie's (w Nowym Jorku) wylicytowano obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” z 1929 r. za blisko 9,1 mln dolarów (czyli ponad 34 mln zł). Praca stała się tym samym, najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii.

Dotychczasowym, polskim rekordzistą był obraz „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego, sprzedany w 2017 r. za ponad 4 mln zł przez dom aukcyjny DESA.

Tamara Łempicka urodziła się w 1895 r. w Moskwie. Przedstawicielka stylu art deco była córką Polki i rosyjskiego Żyda. Całe życie podkreślała, że czuje się Polką. Po rewolucji październikowej zamieszkała w Paryżu, gdzie zaczęła malować, by zarobić na utrzymanie. Po raz pierwszy jej prace zostały wystawione przez Salon d'Automne w 1922 r. Wkrótce stała się sławna jako portrecistka „Tamara de Lempicka”.

d1c5t43

W latach 30. XX wieku, artystka wyemigrowała do USA, gdzie amerykańska prasa nie traktowała jej twórczości zbyt poważnie. Pod koniec życia Łempicka osiadła w Meksyku. Zmarła w 1980 r.

d1c5t43

Podziel się opinią

Share
d1c5t43
d1c5t43
Więcej tematów