Trwa ładowanie...

„La Musicienne” Tamary Łempickiej - najdroższy polski obraz na świecie

Obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” została sprzedany na niedzielnej aukcji Christie’s w Nowym Jorku za blisko 9,1 mln dolarów (ponad 34 mln zł). Praca stała się najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii.

„La Musicienne” Tamary Łempickiej - najdroższy polski obraz na świecieŹródło: twitter.com, fot: @ChristiesInc
d1m6aqb
d1m6aqb

Na niedzielnej aukcji „Impressionist and Modern Art” w domu aukcyjnym Christie's (w Nowym Jorku) wylicytowano obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” z 1929 r. za blisko 9,1 mln dolarów (czyli ponad 34 mln zł). Praca stała się tym samym, najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii.

Dotychczasowym, polskim rekordzistą był obraz „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego, sprzedany w 2017 r. za ponad 4 mln zł przez dom aukcyjny DESA.

Tamara Łempicka urodziła się w 1895 r. w Moskwie. Przedstawicielka stylu art deco była córką Polki i rosyjskiego Żyda. Całe życie podkreślała, że czuje się Polką. Po rewolucji październikowej zamieszkała w Paryżu, gdzie zaczęła malować, by zarobić na utrzymanie. Po raz pierwszy jej prace zostały wystawione przez Salon d'Automne w 1922 r. Wkrótce stała się sławna jako portrecistka „Tamara de Lempicka”.

W latach 30. XX wieku, artystka wyemigrowała do USA, gdzie amerykańska prasa nie traktowała jej twórczości zbyt poważnie. Pod koniec życia Łempicka osiadła w Meksyku. Zmarła w 1980 r.

d1m6aqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m6aqb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj