ŚwiatKwaśniewski zakończył wizytę w Berlinie

Kwaśniewski zakończył wizytę w Berlinie

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zabiegał w wystąpieniu w Berlinie na forum Fundacji Bertelsmanna o współpracę Niemiec przy włączaniu Ukrainy w procesy integracji Europy.

O stosunkach Unii Europejskiej z Ukrainą i Rosją i innych kwestiach dotyczących polityki międzynarodowej Kwaśniewski rozmawiał także w piątek wieczorem z prezydentem Niemiec Horstem Koehlerem.

Na zakończenie krótkiej wizyty w stolicy Niemiec prezydent zwiedził wystawę o Powstaniu Warszawskim w berlińskim Muzeum Niemieckiego Ruchu Oporu.

W wykładzie wygłoszonym w siedzibie Fundacji Bertelsmanna Kwaśniewski podkreślił, że wyciągnięcie przez Polskę i Niemcy ręki w kierunku Ukrainy będzie gestem takim, jaki uczynili premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl podczas mszy w Krzyżowej w 1989 r., kiedy obaj politycy publicznie objęli się, co stało symbolem polsko-niemieckiego pojednania.

Prezydent dodał, że Polska przygotowuje "zestaw działań pomocowych, tzw. Pakiet dla Ukrainy", obejmujący m.in. doradztwo przy tworzeniu na Ukrainie systemu koordynacji polityki europejskiej.

Kwaśniewski spodziewa się też sprecyzowania przez Ukrainę oczekiwań co do dalszego rozwoju współpracy z NATO. Liczymy, że NATO rozważy wówczas możliwe warianty pogłębienia stosunków z Ukrainą - ocenił.

Zdaniem prezydenta, we wspólnej Europie jest również miejsce dla Turcji. Kwaśniewski wyraził też nadzieję, że coraz pomyślniej będzie się rozwijał dialog wspólnoty europejskiej z Rosją.

Prezydent zaapelował do niemieckich elit, by UE pozostała solidarna również podczas debat nad unijnym budżetem na lata 2007- 2013. Chciałbym, by w tej istotnej kwestii cnota oszczędności nie przysłoniła europejskiej wizji - wezwał. Niemiecki rząd domaga się ograniczenia przyszłego budżetu Unii do 1% dochodu narodowego brutto (DNB). Polska zabiega natomiast o przyjęcie propozycji Komisji Europejskiej, która chce ustalenia wydatków na poziomie 1,24 proc. DNB.

Nawiązując do niedawnej rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Kwaśniewski zaakcentował, że nie można dopuścić do historycznej amnezji, fałszowania faktów i rewizji historii.

Kwaśniewski akcentował, że Polska chce agitować na rzecz stosunków transatlantyckich i rozwoju NATO. Powinniśmy NATO utrzymywać i szanować - dodał. Podkreślił, że europejska polityka obronna powinna rozwijać się w harmonii i uzupełnieniu do misji Sojuszu. NATO sprawdziło się; nam w Polsce daje autentyczne poczucie bezpieczeństwa - podkreślił.

Kanclerz Gerhard Schroeder skrytykował niedawno brak politycznych dyskusji na forum NATO i zaproponował reformę Sojuszu. Część europejskich i amerykańskich polityków odebrała propozycje Schroedera jako zamiar wzmocnienia UE kosztem NATO.

Stosunki transatlantyckie w kontekście niedawnej wizyty prezydenta USA George'a W. Busha w Europie były także przedmiotem rozmowy Kwaśniewskiego w piątek wieczorem z prezydentem Koehlerem. Tematem spotkania był też rok polsko-niemiecki w Niemczech, który zainaugurowany zostanie 30 kwietnia w Berlinie przez obu prezydentów.

Na zakończenie wizyty Kwaśniewski zwiedził wystawę o Powstaniu Warszawskim w Muzeum Niemieckiego Ruchu Oporu. Towarzyszył mu przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse (SPD). Prezydent podziękował niemieckim władzom za stworzenie Niemcom, przede wszystkim młodzieży, okazji do zapoznania się z tragiczną historią Polski i Warszawy w XX wieku.

Katarzyna Glazer-Zaremba i Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)