Kwaśniewski z wizytą w Brazylii
Stosunki dwustronne, sytuacja międzynarodowa oraz wydarzenia na Bliskim Wschodzie to główne tematy rozmów prezydentów Polski i Brazylii - Aleksandra Kwaśniewskiego i Fernando Henrique Cardoso.
Wtorek jest ostatnim dniem wizyty polskiego prezydenta w Brazylii, wieczorem Kwaśniewski udaje się do Chile.
09.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Prezydenci Polski i Brazylii rozmawiali we wtorek m.in. o współpracy dwustronnej, o sytuacji międzynarodowej oraz o sytuacji na Bliskim Wschodzie, która - jak zaznaczył Kwaśniewski - jest bardzo niepokojąca.
Stanowisko brazylijskie i polskie jest identyczne, chcemy zatrzymania fali przemocy, zarówno tej terrorystycznej, która płynie ze strony palestyńskiej, jak i tej militarnej, która jest organizowana przez Izrael - powiedział Kwaśniewski dziennikarzom, podsumowując spotkanie z Cardoso.
Kwaśniewski dodał, że obaj prezydenci są zaniepokojeni skutkami kryzysu na Bliskim Wschodzie. Dodał, że ceny ropy naftowej rosną, co może mieć istotny wpływ na sytuację gospodarczą na świecie, a także w Polsce.
Prezydent powiedział, że rozmawiano również o sytuacji w Europie Środkowej, Ameryce Łacińskiej i o tym, co dzieje się w Argentynie.
Dokonaliśmy przeglądu wszystkich spraw międzynarodowych i potwierdziliśmy, że Brazylia jest najważniejszym partnerem dla Polski w Ameryce łacińskiej, a Polska jest najważniejszym partnerem brazylijskim w Europie Środkowej - podkreślił polski prezydent.
Prezydent wspomniał o rolniczych samolotach typu "Dromader" Polskich Zakładów Lotniczych "Mielec". Chcielibyśmy, aby Brazylijczycy kupowali ten samolot - powiedział. Dodał, że Polska chciałaby wzbogacić naszą ofertę eksportową, która - jego zdaniem - ciągle wydaje się w Brazylii dość mało znana.
W obecności Kwaśniewskiego i Cardoso odbyło się też uroczyste podpisanie międzyrządowych umów fitosanitarnej i weterynaryjnej. Ze strony polskiej podpisywał je wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Załucki.
Załucki powiedział, że umowa fitosanitarna dotyczy produktów pochodzenia roślinnego, weterynaryjna - zwierzęcego. Umowy przewidują, jakie wymogi muszą spełniać produkty w wymianie handlowej. Załucki dodał, że dotychczas te kwestie regulowały umowy międzyresortowe, a na prośbę Brazylii będą teraz obowiązywały umowy międzyrządowe.
W środę w Chile Kwaśniewski będzie rozmawiał z prezydentem tego kraju Ricardo Lagosem, a także weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami polskiego i chilijskiego biznesu. (aka)