ŚwiatKwaśniewski w Korei: polityka, gospodarka, piłka

Kwaśniewski w Korei: polityka, gospodarka, piłka

Rozmowy polityczne i gospodarcze, sytuacja w
regionie, walka z terroryzmem oraz mistrzostwa świata w piłce
nożnej wypełnią program ropoczynającej się w niedzielę wizyty Aleksandra
Kwaśniewskiego w Korei Południowej.

Wizytę w Korei Kwaśniewski rozpocznie od pobytu w strefie zdemilitaryzowanej, biegnącej wzdłuż 38 równoleżnika granicy z Koreą Północną. Spotka się ze stacjonującymi tam żołnierzami oddziałów Narodów Zjednoczonych i USA.

Przeprowadzi też rozmowy polityczne z prezydentem i premierem Korei Płd. - Kim De Dzungiem i Li Han-Dongiem. We wtorek w Pusan obaj prezydenci obejrzą mecz Polska - Korea Płd.

Planowane są też rozmowy gospodarcze m.in. na temat przyszłości Daewoo-FSO. Omawiane będą kwestie współpracy gospodarczej, między innymi na pewno pojawi się temat fabryki samochodów na Żeraniu - powiedziała w piątek Krystyna Milewska z prezydenckiego Biura Informacji, nie podając szczegółów.

Według Ministerstwa Gospodarki negocjacje przedstawicieli rządu, Daewoo Motor Company, Daewoo-FSO i banków wierzycieli spółki w sprawie restrukturyzacji fabryki samochodów i powołania nowej zostały przedłużone.

Powodem przedłużania się negocjacji jest konieczność dokonania wewnętrznych konsultacji przez przedstawicieli strony koreańskiej, w celu określenia warunków powołania Nowej Małej Spółki (NSC) - napisano w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwa Gospodarki.

Wcześniej wiceminister gospodarki Maciej Leśny zapowiadał, że do 27 maja musi zostać osiągnięte porozumienie. W przeciwnym razie zakład 7 czerwca ogłosi bankructwo.

Jak zapowiadał Leśny, jeżeli nie dojdzie do upadłości, to 7 czerwca zostanie ogłoszona nazwa nowego inwestora. ,br.,br> Według komunikatu, rozmowy przedstawicieli polskiego rządu i banków wierzycielskich z reprezentantami DWMC, K-Exim Banku i Korea Export Insurance Corporation (KEIC) oraz zarządu Daewoo-FSO będą kontynuowane w najbliższym czasie. Nie podano jednak dokładnego terminu.

Na marcowym forum gospodarczym Polska-Korea w Warszawie zorganizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą wiceprezes Związku Agentów Handlu Zagranicznego Korei (AFTAK) Tae Yong Shin, zapowiedział, że Koreańczycy chcą zwiększyć import towarów z Polski.

Według Ministerstwa Gospodarki do Korei eksportujemy m.in.: produkty pochodzenia roślinnego, produkty przemysłu chemicznego, maszyny i urządzenia mechaniczne, metale nieszlachetne i wyroby z tych metali.

Z Korei importujemy najwięcej pojazdów i urządzeń transportowych, maszyn i urządzeń mechanicznych, sprzętu elektrycznego i telewizyjnego, materiałów i wyrobów włókienniczych oraz tworzyw sztucznych i wyrobów z nich produkowanych.

Korea jest na 25. miejscu w wymianie handlowej ogółem wśród partnerów handlowych Polski, na 70. w polskim eksporcie i na 21. w polskim imporcie.

Od stycznia do października 2001 r. polsko-koreańska wymiana handlowa wyniosła ponad 450 mln dolarów, z czego polski eksport - ok. 20 mln dolarów, import - ok. 430 mln dolarów.

Ogólna wartość inwestycji koreańskich w Polsce to ponad 1 mld 616 mln dolarów. Większość kapitału, ponad półtora miliarda dolarów, zainwestowało Daewoo. (and)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)