Kwaśniewski w Kaliningradzie: nie odwracać się plecami do sąsiadów
Prezydenci po spotkaniu (fot. PAP)
Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby
Unia Europejska nie odwracała się plecami do swoich wschodnich
sąsiadów - zadeklarował prezydent Aleksander Kwaśniewski, goszcząc
w sobotę w Konsulacie Generalnym RP w Kaliningradzie.
Prezydent powiedział, że Kaliningrad stoi przed wielką szansą: po wejściu Polski do Unii można spodziewać się tutaj inwestycji strukturalnych - budowy dróg i nowych przejść granicznych, rozwoju turystyki i wzrostu dobrobytu.
"Plan strategiczny, który musimy obliczyć na wiele lat, jest taki, żeby w ogóle wiz nie było"- odpowiedział prezydent, zapytany, kiedy i jakiego rodzaju wizy wprowadzi Polska w ruchu z Rosją.
Temat wiz był jednym z głównych podczas sobotniej wizyty Kwaśniewskiego w Obwodzie Kaliningradzkim. Polska przesunęła termin wprowadzenia wiz z 1 lipca na październik.
Prezydent wyjaśnił, że nasz kraj musi przestrzegać ustaleń przyjętych w Schengen. Jednak - jak dodał - będziemy działać tak, aby było jak najmniej ograniczeń w ruchu między obu krajami.
Według Kwaśniewskiego, prezydent Rosji Władimir Putin, z którym odbył w sobotę kilkugodzinne spotkanie, rozumie tę sytuację, a bardziej szczegółowe ustalenia zostaną przyjęte przez negocjujące zespoły MSZ Polski i Rosji. Rozmowy zespołów resortowych na temat wiz mają toczyć się w drugiej połowie lipca.
"Te sprawy dzieją się równolegle" - odparł Kwaśniewski, odpowiadając na pytanie o budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Rosjanie rozważają bowiem opcję budowy gazociągu do Europy Zachodniej po dnie Morza Bałtyckiego.
Prezydent powiedział, że musimy przeprowadzić analizę opłacalności przedsięwzięcia jamalskiego i zwróci się o to do swoich doradców po powrocie z Kaliningradu.
Dodał, iż cieszy się, że w decyzjach Rosjan nie ma - jak zapewnił go Putin - "podtekstów politycznych".
Kwaśniewski i Putin odbyli w sobotę kilkugodzinny rejs krążownikiem "Marszał Ustinow". Przeprowadzili rozmowy w wąskim gronie i obserwowali ćwiczenia dwóch rosyjskich flot - Bałtyckiej i Północnej. Udział polskiego prezydenta jako obserwatora ćwiczeń Putin określił jako "unikalne wydarzenie w historii naszych stosunków".
Według Kwaśniewskiego, obaj prezydenci rozmawiali o wspólnych inwestycjach w przemyśle naftowym, chemicznym, zbrojeniowym i metalurgicznym. Jak poinformował Putin, rosyjsko-polska wymiana handlowa osiągnęła w tym roku rekordowy poziom 6 mld USD.
Prezydent Rosji uważa, że nasze kraje mają teraz "doskonały mechanizm współpracy". Putin podzielił pogląd Kwaśniewskiego, że ot;eksportujemy stabilność z regionu Morza Bałtyckiego"
Rozmawiano także o współpracy Obwodu Kaliningradzkiego z Polską.
Już dzisiaj w obwodzie tym działa 575 polsko-rosyjskich firm, w większości ze stuprocentowym kapitałem polskim. Najbogatsi polscy przedsiębiorcy inwestują w niektóre spółki nawet około 5 mln dolarów. Rosjanie są zadowoleni z inwestycji polskich w ostatnich latach - Obwód stał się obszarem bałtyckim, gdzie Polacy inwestują najchętniej.
Inwestycje najbardziej interesujące polskich przedsiębiorców to budowa i modernizacja elektrociepłowni, budowa portu w Bałtijsku, rozbudowa i modernizacja stoczni Jantar, modernizacja podziemnych zbiorników gazu, projektowanie i produkcja drewnianych domów, a także budowa zakładów przetwórstwa mlecznego i owocowego.
W Kalinigradzie prezydent Kwaśniewski odwiedził szkołę nr 40 z klasą z polskim językiem wkładowym. Oddał też hołd niemieckiemu filozofowi Emmanuelowi Kantowi, który w ówczesnym Królewcu spędził całe życie.
Z Kaliningradu prezydent specjalnym helikopterem odleciał do Juraty, gdzie spędza weekend w ośrodku Kancelarii Prezydenta.