Kwaśniewski spotkał się z hiszpańskimi parlamentarzystami
Głos Polski i Hiszpanii musi mieć na forum
Unii Europejskiej odpowiednie znaczenie, zgodnie z naszą pozycją w
Europie - przekonywał prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas
spotkania z hiszpańskimi parlamentarzystami. Zaznaczył
też, że trudno sobie wyobrazić konstytucję europejską, która
ignorowałaby duchowy fundament Europy.
Wtorek jest drugim dniem oficjalnej wizyty Kwaśniewskiego w
Hiszpanii.
"Na forum UE nasze kraje mają wiele wspólnych interesów" - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że konferencja międzyrządowa, rozpoczynająca się w sobotę, 4 października, w Rzymie, która będzie pracować nad ostateczną wersją konstytucji dla Europy, stanie się dobrą okazją, aby Polacy i Hiszpanie dążyli do pożądanych przez nas interesów. Według niego, oba kraje mają podobny pogląd na wiele aspektów funkcjonowania Unii, w tym także sposobu podejmowania wspólnotowych decyzji.
"Szczególnie pragnęlibyśmy, aby Unia w swojej wizji przyszłości okazała przywiązanie do idei solidarności oraz szacunek dla dziedzictwa chrześcijaństwa" - powiedział polski prezydent. Zaznaczył, że to właśnie z tradycji chrześcijańskiej wyrastają korzenie wspaniałej, swoiście europejskiej, koncepcji ludzkiej podmiotowości.
Kwaśniewski zadeklarował, że Polska chce przyczyniać się do rozwoju współpracy całej UE z jej wschodnim sąsiedztwem. "Należy traktować Europę Wschodnią jako obszar zróżnicowany i strategicznie ważny, dostrzegać aspiracje europejskie tamtych państw, zwłaszcza Ukrainy i Mołdawii, a także rolę, jaką w Europie i na świecie odgrywa Rosja" - zaznaczył.
Prezydent podkreślił również, że Polska z satysfakcją przyjęła decyzję NATO na szczycie w Pradze o zaproszeniu do Sojuszu kolejnych siedmiu państw. "Uważamy, że polityka otwartych drzwi powinna być kontynuowana" - dodał.
Jak zaznaczył, współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w ramach NATO pozostaje nadal filarem bezpieczeństwa europejskiego. "Próby budowania współpracy wojskowej w opozycji do Ameryki lub układy mające prowadzić do osłabienia roli Stanów Zjednoczonych w systemie międzynarodowego bezpieczeństwa to działania, które przyniosą skutki odwrotne od zamierzonych" - powiedział.
Kwaśniewski zaznaczył również, że uczestnictwo Polski i Hiszpanii w misji stabilizacyjnej w Iraku jest nowym i bardzo znaczącym elementem w stosunkach między obu krajami. "Jesteśmy dumni, że hiszpańscy i polscy żołnierze razem podejmują wyzwanie tak istotne dla całej społeczności międzynarodowej" - podkreślił.
Polski prezydent wyraził również wdzięczność za wszystko, co Hiszpania uczyniła dla integracji europejskiej, dla łączenia zachodniej i wschodniej części kontynentu, a w szczególności za poparcie, jakiego udzieliła Polsce. Zadeklarował też, że Polska wniesie do wspólnoty swój optymizm i entuzjazm dla idei europejskiej. "Z radością włączamy się w budowanie Europy otwartej i solidarnej, odważnie patrzącej w przyszłość" - zapowiedział.
Jeszcze we wtorek Kwaśniewski będzie rozmawiał z premierem Hiszpanii Jose Marią Aznarem. (iza)