ŚwiatKwaśniewski: podział Europy byłby zwycięstwem Saddama

Kwaśniewski: podział Europy byłby zwycięstwem Saddama

Podział Europy wobec ewentualnego konfliktu z Irakiem byłby niezasłużonym zwycięstwem dyktatora tego kraju Saddama Husajna - uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W środę Kwaśniewski zakończył oficjalną wizytę na Węgrzech.

"Byłoby źle, gdyby problem iracki, napięcia, które są w tej chwili, podzieliły Europę; to byłoby niezasłużone zwycięstwo Saddama Husajna" - oświadczył prezydent po spotkaniu z premierem Węgier Peterem Medgyessym.

Polska i Węgry - jak mówił Kwaśniewski - w sprawie Iraku zajmują praktycznie biorąc takie same stanowiska. Polski prezydent dodał, że ma nadzieję, iż Francja - pomimo ostrego sprzeciwu prezydenta Jacquesa Chiraca wobec tzw. listu ośmiu, popierającego politykę USA, podpisanego m.in. przez państwa kandydujące do Unii - będzie nadal wspierać rozszerzenie Unii Europejskiej.

Poszerzona Unia Europejska znacząco przesunie się na Wschód; będzie musiała na nowo zdefiniować swoje stosunki z państwami, które staną się jej wschodnimi sąsiadami - z Rosją, Ukrainą, Białorusią, w niedługim czasie także z Mołdawią. W sformułowaniu i realizacji tej polityki wschodniej Unii kraje naszego regionu powinny mieć istotny udział - nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej - mówił Kwaśniewski w Węgierskiej Akademii Nauk, gdzie wygłosił odczyt nt. "Rola naszego regionu w zmieniającej się Europie".

"Tak jak kraje Basenu Morza Śródziemnego posiadają lepsze rozeznanie w kwestii kontaktów z obszarem Maghrebu i Bliskiego Wschodu, tak jak Hiszpania wzmocniła Wspólnotę swoją kompetencją w stosunkach z krajami Ameryki Południowej, tak państwa naszego regionu mogą znacząco wzbogacić unijne spojrzenie na Wschód" - mówił prezydent Kwaśniewski.

W trakcie dwudniowej wizyty na Węgrzech prezydent i polska delegacja usunęli ostatnie przeszkody w handlu produktami rolnymi między obu krajami. Polska i Węgry potwierdziły też wspólne stanowisko wobec zagrożeń terroryzmem i ewentualnego konfliktu z Irakiem oraz dążenie do zwalczania terroryzmu w regionie Europy Środkowowschodniej.

Polska i Węgry uważają, że współpraca Grupy Wyszehradzkiej powinna być kontynuowana nawet po wejściu krajów tworzących Grupę do Unii Europejskiej. (an)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Wojenne chmury nad Irakiem. "Wejdą ,czy nie wejdą?" Zabiegi dyplomatyczne-gra pozorów,czy też ostatnia szansa na zachowanie pokoju? Zwycięzcy i przegrani ewentualnych zmagań wojennych?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
usawojnairak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)