Prognoza Kwaśniewskiego. To on według niego wygra I turę wyborów
Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego w I turze majowych wyborów prezydenckich zwycięży Rafał Trzaskowski. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Karol Nawrocki - zdaniem byłego prezydenta uzyska tylko nieznacznie gorszy wynik. Kwaśniewski przewiduje, że fatalny wynik osiągnie za to Szymon Hołownia.
Były prezydent swoje przewidywania dotyczące wyników I tury nadchodzących wyborów prezydenckich przedstawił w rozmowie z Polsat News.
- Jakby pan mnie dziś zapytał o prognozę wyborczą I tury, a jest pół roku przed, to ja panu powiem: wygra Trzaskowski, mając 33 proc. głosów. Nawrocki będzie w okolicach 30 proc. - obstawił Kwaśniewski.
Trzecie miejsce jego zdaniem przypadnie Sławomirowi Mentzenowi, który zdobędzie 15 proc. głosów. Z kolei Szymon Hołownia i kandydat Lewicy - w ocenie Kwaśniewskiego - uzyskają po 8 proc. poparcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Nawrocki w Lądku-Zdroju. "Gdyby nie prezes IPN nikt by o tym nie mówił"
A jak zagłosowaliby Polacy? Według najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski Rafał Trzaskowski ma największe szanse na prezydenturę, ale dystans między nim a Karolem Nawrockim się zmniejsza. Kandydat popierany przez PiS jako jedyny ze wszystkich polityków startujących w wyborach zanotował wzrost poparcia. Na obecnego prezydenta Warszawy chce zagłosować 36,9 proc. badanych. To jednak spadek o 3,5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem (przeprowadzonego 22-24 listopada).
Z kolei popierany przez PiS Karol Nawrocki może liczyć na 30,3 proc. głosów. Prezes IPN zanotował tym samym wzrost poparcia aż o 5,8 pkt proc. Na podium znalazłby się też marszałek Sejmu Szymon Hołownia z wynikiem 7,9 proc. (spadek o 1,3 pkt proc.).
Partia z największym poparciem
A jak wygląda poparcie dla partii? Z sondażu CBOS wynika, że w hipotetycznych wyborach do Sejmu na początku grudnia wzięłoby udział 82 proc. uprawnionych do głosowania.
W wyborach zwyciężyłaby Koalicja Obywatelska - poparcie dla niej wyniosłoby 33 proc. W porównaniu z poprzednim badaniem, poparcie wzrosło o 1 pkt. proc.
Na drugim miejscu ulokowało się Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowałoby 30 proc. uprawnionych do głosowania. Względem wcześniejszego pomiaru, odnotować można nieznaczny spadek poparcia PiS na poziomie 1 pkt. proc.
Trzecią siłą okazałaby się Konfederacja - zagłosowałoby na nią 11 proc. badanych wobec 13 proc. z badania z połowy listopada.
Poparcie dla Trzeciej Drogi deklaruje 8 proc. respondentów. To o 1 pkt. proc. więcej niż w poprzednim pomiarze.
W parlamencie znalazłaby się również Lewica, której poparcie nie zmieniło się względem wcześniejszego badania - utrzymuje się ono na poziomie 6 proc.
Źródło: polsatnews.pl/WP Wiadomości