Trwa ładowanie...
24-06-2010 07:05

Kwaśniewski będzie honorowym obywatelem Warszawy?

Dzisiaj stołeczni radni mają podjąć decyzję w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Warszawy byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Jego kandydaturę zgłosili radni Lewicy. W głosowaniu prawdopodobnie nie wezmą udziału radni PiS.

Kwaśniewski będzie honorowym obywatelem Warszawy?Źródło: PAP
d22sbgh
d22sbgh

W uzasadnieniu wniosku o nadanie byłemu prezydentowi honorowego obywatelstwa stolicy radni Lewicy podkreślili, że w trakcie obu kadencji prezydenckich (1995-2005) Kwaśniewski "patronował tworzeniu i umacnianiu instytucji demokratycznych oraz działał na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i pojednania narodowego wokół zadań przyszłości". Zaznaczyli także, że był on autorem wielu inicjatyw służących pojednaniu polsko-niemieckiemu, polsko-ukraińskiemu i polsko-żydowskiemu.

Przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Marek Makuch powiedział, że jeszcze nie zapadła decyzja, czy radni jego ugrupowania poprą kandydaturę Kwaśniewskiego. Nieoficjalnie jeden z radnych PiS powiedział, że prawdopodobnie jego Klub nie weźmie udziału w głosowaniu, choć radni będą na sali obrad. Do przyjęcia uchwały wystarczą głosy współrządzącej w stolicy z lewicą Platformy Obywatelskiej.

W kwietniu br., kilka dni po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, honorowe obywatelstwo miasta radni nadali pośmiertnie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Honorowym obywatelem miasta jest też pierwszy wybrany w demokratycznych wyborach prezydent Polski Lech Wałęsa, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Lechowi Kaczyńskiemu - prezydentowi Warszawy w latach 2002-2005 - radni nadali honorowe obywatelstwo jednogłośnie, choć wcześniej był on wielokrotnie krytykowany przez radnych PO i Lewicy. Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska tłumaczyła wówczas, że tytuł nadano w uznaniu za stworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednocześnie miało być to uhonorowaniem wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem w katastrofie prezydenckiego samolotu.

d22sbgh

Na liście honorowych obywateli Warszawy, która znajduje się na oficjalnej stronie internetowej miasta, informację o uhonorowaniu L. Kaczyńskiego zamieszczono dopiero wczoraj wieczorem.

Oprócz Aleksandra Kwaśniewskiego radni planują uhonorować obywatelstwem Warszawy także Ziutę Hartman - uczestniczkę powstania w getcie warszawskim w 1943 r., Marię Stypułkowską-Chojecką ps. Kama - uczestniczkę zamachu na dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Franza Kutscherę w lutym 1944 r. i Powstania Warszawskiego oraz prof. Henryka Skarżyńskiego - pioniera leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych.

Ziuta Hartman była łączniczką Żydowskiego Związku Wojskowego; wielokrotnie przechodziła na stronę aryjską, skąd przenosiła broń, żywność i korespondencję. W trakcie powstania w getcie opiekowała się rannymi w bunkrze przy ul. Świętojerskiej. Po jego zdobyciu została wywieziona do Poniatowej, a później do Majdanka. W 1944 r. trafiła do pracy w fabryce amunicji w Skarżysku Kamiennej. Gdy zbliżał się front radziecki, została wywieziona do Niemiec.

Odzyskała wolność w 1945 r. Powróciła do Polski wraz z transportem rannych więźniów. Trafiła do Warszawy, a później do rodzinnych Kielc, gdzie pracowała w Komitecie Żydowskim, gdzie zbierała informacje o tych, którzy przeżyli holokaust. Przez zieloną granicę uciekła do Czechosłowacji, a potem - przez Niemcy do Francji. Od 1952 r. mieszka w Izraelu. Była współorganizatorem wielu spotkań byłych więźniów obozów zagłady. O nadanie jej tytułu honorowego obywatela stolicy wystąpili radni klubu PiS.

d22sbgh

O uhonorowanie Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej ps. Kama wystąpiła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz radni PO i PiS. Podczas okupacji niemieckiej była harcerką Szarych Szeregów. W wieku 17 lat została zaprzysiężona jako żołnierz Armii Krajowej oddziału "Agat", a później "Parasol". Jako łączniczka i wywiadowczyni Kedywu Komendy Głównej AK prowadziła rozpoznanie i uczestniczyła w wielu akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Brała też udział w akcjach likwidacji wysokich funkcjonariuszy gestapo i administracji niemieckiej, m.in. w zamachu Kutscherę.

W czasie Powstania Warszawskiego przeszła szlak bojowy oddziału "Parasol"; była sanitariuszką i łączniczką. Przeprowadzała kanałami rannych, założyła i prowadziła punkt sanitarny na Starym Mieście. Podczas walk została dwukrotnie ranna. Po wojnie ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w szkolnictwie, była też kierownikiem redakcji w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. Od 1969 r. pracuje społecznie w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy. Od tego czasu prowadziła ponad tysiąc prelekcji, dzieląc się z młodymi ludźmi swoimi wspomnieniami o harcerzach z batalionów "Zośka" i "Parasol". Przewodniczy Radzie Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Radni klubu PiS w Radzie Warszawy wnioskowali także o nadanie honorowego obywatelstwa miasta prof. Henrykowi Skarżyńskiemu - twórcy i dyrektorowi warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

d22sbgh

Prof. Skarżyński opracował i wdrożył w Polsce program leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych, program leczenia głuchoty i zmian nowotworowych za pomocą implantów wszczepianych do pnia mózgu oraz program wczesnego wykrywania uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt oraz - po raz pierwszy w świecie - program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych. W 2004 r. zoperował pierwsze na świecie dziecko z częściową głuchotą.

Zgodnie ze statutem Warszawy, honorowe obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemskich. Wyróżniona osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. Zwyczajowo wręczane są one ostatniego dnia lipca - w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Honorowymi obywatelami stolicy są m.in.: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Maria Skłodowska-Curie, Jerzy Waldorff, Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, Irena Sendlerowa, Norman Davies i Dalajlama.

d22sbgh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22sbgh
Więcej tematów