Kwartet Bliskowschodni wznowi pomoc dla rządu Abbasa
W komunikacie wydanym na zakończenie posiedzenia Kwartet Bliskowschodni wyraził nadzieję, że do końca roku uda się znaleźć sposób na wznowienie bezpośredniej pomocy ekonomicznej dla rządu prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.
24.09.2007 | aktual.: 24.09.2007 02:47
Jednocześnie Kwartet - skupiający przedstawicieli Unii Europejskiej, USA, ONZ i Rosji - zaapelował do Izraela o podtrzymanie niezbędnych dostaw dla ludności cywilnej w Strefie Gazy.
W środę Izrael uznał ten obszar za "wrogą jednostkę", co oznacza, że nie obowiązują tam zapisy prawa międzynarodowego i legalne jest wstrzymanie dostaw energii i paliwa dla ludności cywilnej. Decyzja Tel Awiwu jest reakcją na niemal codzienny ostrzał rakietowy Izraela ze Strefy Gazy.
Bezpośrednia pomoc finansowa dla Autonomii Palestyńskiej została wstrzymana, gdy w wyborach parlamentarnych w 2006 r. zwyciężył radykalny Hamas, uważany przez USA i UE za organizację terrorystyczną i nie uznający istnienia Izraela.
W czerwcu 2007 r. doszło w Autonomii do rozłamu: Hamas przejął władzę w Strefie Gazy, natomiast Zachodni Brzeg Jordanu znalazł się pod kontrolą umiarkowanego Fatahu prezydenta Abbasa, dążącego do porozumienia z Izraelem i wspieranego przez państwa zachodnie. Kwartet usiłuje więc prowadzić politykę różnicowania sankcji ekonomicznych nałożonych na Autonomię, łagodząc je wobec administracji prezydenta Abbasa i izolując zdominowaną przez hamasowskich radykałów Strefę Gazy.
Podczas posiedzenia Kwartet Bliskowschodni wyraził także aprobatę dla planowanej przez prezydenta USA George'a W. Busha międzynarodowej konferencji dotyczącej bliskowschodniego procesu pokojowego.