Kwartet Bliskowschodni wznowi pomoc dla rządu Abbasa
W komunikacie wydanym na zakończenie posiedzenia Kwartet Bliskowschodni wyraził nadzieję, że do końca roku uda się znaleźć sposób na wznowienie bezpośredniej pomocy ekonomicznej dla rządu prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.
Jednocześnie Kwartet - skupiający przedstawicieli Unii Europejskiej, USA, ONZ i Rosji - zaapelował do Izraela o podtrzymanie niezbędnych dostaw dla ludności cywilnej w Strefie Gazy.
W środę Izrael uznał ten obszar za "wrogą jednostkę", co oznacza, że nie obowiązują tam zapisy prawa międzynarodowego i legalne jest wstrzymanie dostaw energii i paliwa dla ludności cywilnej. Decyzja Tel Awiwu jest reakcją na niemal codzienny ostrzał rakietowy Izraela ze Strefy Gazy.
Bezpośrednia pomoc finansowa dla Autonomii Palestyńskiej została wstrzymana, gdy w wyborach parlamentarnych w 2006 r. zwyciężył radykalny Hamas, uważany przez USA i UE za organizację terrorystyczną i nie uznający istnienia Izraela.
W czerwcu 2007 r. doszło w Autonomii do rozłamu: Hamas przejął władzę w Strefie Gazy, natomiast Zachodni Brzeg Jordanu znalazł się pod kontrolą umiarkowanego Fatahu prezydenta Abbasa, dążącego do porozumienia z Izraelem i wspieranego przez państwa zachodnie. Kwartet usiłuje więc prowadzić politykę różnicowania sankcji ekonomicznych nałożonych na Autonomię, łagodząc je wobec administracji prezydenta Abbasa i izolując zdominowaną przez hamasowskich radykałów Strefę Gazy.
Podczas posiedzenia Kwartet Bliskowschodni wyraził także aprobatę dla planowanej przez prezydenta USA George'a W. Busha międzynarodowej konferencji dotyczącej bliskowschodniego procesu pokojowego.