Trzęsienie ziemi na Kremlu. Pojawiła się ona. Kim jest Anna?
Anna Tsiwilewa została wiceministrem obrony Federacji Rosyjskiej. Jak podaje niezależny portal Meduza, Tsiwilewa jest kuzynką rosyjskiego dyktatora Władimira Putina oraz właścicielką jednej z największych spółek węglowych w Rosji znaną ze śledztwa "żelazne maski". Wcześniej stała na czele państwowego funduszu wsparcia uczestników "specjalnej operacji wojskowej".
17.06.2024 | aktual.: 17.06.2024 20:58
W poniedziałek po południu rosyjski dyktator Władimir Putin zdymisjonował czterech wiceministrów obrony. Jak wynika z dekretu, zwolnieni to Nikołaj Pankow, Rusłan Calikow, Tatiana Szewcowa i Paweł Popow. Dyktator pozwolił także Ministerstwu Obrony Narodowej na posiadanie 12 wiceministrów, w tym dwóch pierwszych.
Kuzynka Putina w ministerstwie obrony
Na stanowisko wiceministra obrony została powołana m.in. Anna Tsiwilewa, kuzynka Władimira Putina, która wcześniej stała na czele państwowego funduszu wsparcia uczestników "specjalnej operacji wojskowej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śledztwo "żelazne maski". Sieć kopalni i cały region
Śledztwo ws. powiązań Putina z Tsiwilewą zostało przeprowadzone w Rosji w styczniu 2022 roku przez "Agents.Media". Tsiwilewa była bohaterką afery "Żelazne maski". Dziennikarze opisali, jak rodzina Putina "zdobyła 2,6 mln chłopów pańszczyźnianych i biznes wart miliardy dolarów".
"Władimir Putin rządzi Rosją jak państwo feudalne, rozdzielając zasoby krewnym i przyjaciołom. Schemat odkryty przez "Agencję" wygląda niewiarygodnie: prezydent kraju dał swojej rodzinie ogromny biznes, a potem cały region liczący 2,6 miliona mieszkańców" - czytamy w publikacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według autorów śledztwa panieńskie nazwisko Anny to Putin. Urodziła się w Iwanowie, a jej ojciec jest kuzynem rosyjskiego prezydenta. W latach 90. kobieta pracowała jako psychiatra w miejscowym szpitalu psychiatrycznym, a po dojściu Putina do prezydentury przeprowadziła się do Moskwy i zaczęła dostarczać sprzęt medyczny. W 2007 roku wyszła za mąż za Siergieja Tsiwilewa.
W 2012 roku małżeństwo stało się właścicielami udziałów w spółce węglowej Kolmar. "Agencja" zauważa, że wcześniej żadnego z małżonków nie widywano w branży węglowej i nie mogliby w takiej spółce zarabiać (jej łączna wartość wynosiła wówczas około 400 mln dolarów).
Gigantyczny zastrzyk gotówki z budżetu państwa
W przeszłości Kolmar miał "ogromne trudności finansowe", ale w ostatnich latach państwo zaczęło udzielać spółce pomocy. Po przejściu pod kontrolę Tsiwilewów firma otrzymała 11 miliardów rubli bezpośredniego wsparcia z budżetu, a także preferencyjną pożyczkę w wysokości 4 miliardów rubli i preferencje podatkowe.
Siergiej Tsiwilew w 2018 roku został gubernatorem obwodu kemerowskiego. Źródła Agencji podają, że była ona bezpośrednio zaangażowana w dyskusje o sprawach regionalnych i "stoi za wieloma ważnymi działaniami męża".