ŚwiatKuwejt: Sąd Najwyższy odrzuca zmiany w ordynacji wyborczej

Kuwejt: Sąd Najwyższy odrzuca zmiany w ordynacji wyborczej

Sąd Najwyższy Kuwejtu odrzucił rządowe propozycje zmiany ordynacji wyborczej, co pogłębia kryzys po unieważnieniu wyborów parlamentarnych, rozwiązaniu parlamentu i przywróceniu jego poprzedniego, bardziej prorządowego składu.

Parlament, rozwiązany decyzją Najwyższego Sądu Konstytucyjnego z 20 czerwca, był zdominowany przez islamistyczną opozycję w następstwie wyborów z lutego. Po tej decyzji rząd podał się do dymisji.

Kuwejt jest monarchią dziedziczną. Władza wykonawcza należy do władcy i rządu, na którego czele stoi premier. Kluczowe stanowiska rządowe przypadają członkom rodu Sabahów, a 83-letni emir Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah ma ostatnie słowo i prawo rozwiązywania parlamentu.

Rodzina królewska musi obecnie zdecydować, czy przeprowadzić kolejne wybory parlamentarne w sytuacji, gdy obecny podział na okręgi wyborcze faworyzuje opozycję.

W przeddzień posiedzenia Sądu Najwyższego tysiące antyrządowych demonstrantów zebrało się w stolicy, grożąc, że kraj może pogrążyć się w chaosie, jeśli dojdzie do zmian w granicach okręgów wyborczych.

W ciągu zaledwie sześciu lat w Kuwejcie rząd zmienił się osiem razy. Monarchia jest ważnym sojusznikiem USA oraz znaczącym eksporterem ropy i członkiem OPEC.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)