Trwa ładowanie...

Kurator Nowak atakuje. "Tchórzliwe zachowanie nowej władzy"

Barbara Nowak dowiedziała się o swojej dymisji z telewizji. - Czekam na poważne potraktowanie mnie. Na razie obserwuję tchórzliwe zachowanie nowej władzy, nikt nie miał odwagi przyjść do mojego gabinetu. Nikt nie przyszedł powiedzieć: Zbieraj się, Baśka - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską odchodząca małopolska kurator oświaty.

Barbara Nowak czeka na oficjalną decyzję o swojej dymisji w biurzeBarbara Nowak czeka na oficjalną decyzję o swojej dymisji w biurzeŹródło: Wirtualna Polska
d2vc6en
d2vc6en

Barbara Nowacka odwołała w piątek przed południem Barbarę Nowak z funkcji małopolskiego kuratora oświaty. Decyzję ogłosiła na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Słynąca z kontrowersji kurator pełniła swoją funkcję od 2016 roku.

- Dziś mamy przyjemność poinformować młodzież, nauczycieli i rodziców, że czarny czas dla edukacji i średniowiecze, które próbowano wam tutaj zaprowadzić w edukacji, właśnie się skończyło. Właśnie podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak - ogłosiła ministra edukacji.

Ogłoszenie Nowackiej zastało jej imienniczkę w biurze małopolskiego kurator oświaty przy ul. Szlak w Krakowie. Oficjalnego potwierdzenia decyzji - kiedy rozmawialiśmy - Nowak jeszcze nie otrzymała.

- Oficjalnie nikt nie poinformował mnie o odwołaniu. Czekam w miejscu pracy, nie dano mi urlopu, wykonuję obowiązki, czekam na oficjalne zawiadomienie. Dopiero przed momentem otrzymałam informację, że o godz. 13 mam stawić się u wojewody małopolskiego - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską była już małopolska kurator oświaty.

d2vc6en

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostrzegł przed "rozwadnianiem" rozliczeń PiS. "Założymy sobie pętlę"

Nowak przyznaje jednak, że decyzja nowej ministry nie była dla niej zaskoczeniem. - Fakt odwołania jest dla mnie czymś oczywistym, kuratorzy zmieniają się przy zmianie władzy - mówi.

"Nikt nie przyszedł powiedzieć: Zbieraj się, Baśka"

Jeszcze w trakcie trwania konferencji ministry Nowackiej, kurator zamieściła w serwisie X wpis z podziękowaniami dla współpracowników. "Dziękuję Nauczycielom, Pracownikom Oświaty, Uczniom, ich Rodzicom za tysiące spotkań, pięknych wzruszeń. Dziękuję za wspólną troskę o młode pokolenie, ratowanie szkół i MDKów przed likwidacjami. Życzę, aby w małopolskich pięknych szkołach, przedszk. dzieci zawsze były bezpieczne" - napisała.

Na tym ciepłe i miłe słowa się skończyły. - Mam wątpliwości co do zdolności zarządzania państwem, jeśli w sytuacji przejęcia sterów przez nową ekipę rządową, nie ma poważnych zadań o randze państwowej do wykonania, tylko liczy się rozliczanie pewnych osób. Okazuje się, że jestem jedną z tych najważniejszych - stwierdziła.

d2vc6en

Na tym jednak nie koniec. Odchodząca kurator zarzuca władzy "tchórzliwe zachowanie", mimo - jak sama podkreśla - że nie ma powodu, "by minister Nowacka się ze mną spotkała".

- To prosta sprawa służbowa należąca do wojewody. Istotne jest jednak, by mnie o tym oficjalnie poinformowano, a nie za pośrednictwem mediów. Czekam na poważne potraktowanie mnie. Na razie obserwuję tchórzliwe zachowanie nowej władzy, nikt nie miał odwagi przyjść do mojego gabinetu. Nikt nie przyszedł powiedzieć: Zbieraj się, Baśka.

"Dałabym sobie ocenę dobry, może z plusem"

Nowak, która sama od polityki nie stroniła, nie robi tego także teraz. Jej zdaniem słowa Nowackiej o odpolitycznieniu resortu to tylko zapowiedzi.

d2vc6en

- Nie widzę szans na zapowiadane odpolitycznienie kuratoriów, gdy Barbara Nowacka powołuje wiceministrów tylko polityków, a o swoich planach mówi tylko w kontekście politycznym. Mam na myśli choćby zmniejszenie liczby lekcji religii. Do władzy mam jednak szacunek, ale póki co nie usłyszałam żadnych zapowiedzi merytorycznych - przekonuje.

Nowak oceniła także swoją tymczasową następczynię. - Powołano pełniącą obowiązki kurator, panią Gabrielą Olszowską. Stawała przed komisją dyscyplinarną, była zawieszana w pełnieniu swojej funkcji dyrektora szkoły przez prezydenta Krakowa. Jestem zdziwiona, że wybrano taką osobę - twierdzi rozmówczyni Wirtualnej Polski

d2vc6en

W tym miejscu należy podkreślić, że sąd uznał, iż decyzja działającej przy wojewodzie małopolskim komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli, która zwolniła Olszowską z pracy, była niezgodna z prawem. W orzeczeniu wskazano, że już w momencie, gdy komisja ruszyła, doszło do przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej - urzędnicy zajęli się sprawą zbyt późno.

A jak ocenia swój okres urzędowania? Wobec siebie nie jest tak krytyczna, nie popada jednak także w samozachwyt i daje sobie "dobry z plusem". - Ocena? Na pewno nie celująca, bo można było zrobić więcej. Dałabym sobie ocenę dobry, może z plusem - mówi. 

Czy wraz z odejściem z urzędu Barbara Nowak zniknie z życia publicznego?

d2vc6en

- Jestem na emeryturze. Dostałam ze dwie, trzy propozycje, ale na żadną nie odpowiedziałam. Nie powiem, jakie. Na pewno będę aktywna - zapowiada odchodząca kurator.

Paweł Figurski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vc6en
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vc6en
Więcej tematów