Kultury zamknięte w trójkącie
Chcą zmienić swój antyżydowski wizerunek - zobacz
Muzeum dialogu kultur w Kielcach
Muzeum Dialogu Kultur to nowo otwarty oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, który ma przybliżyć zainteresowanym ideę dialogu międzykulturowego. Miejsce, w którym powstaje Muzeum Dialogu Kultur nie jest przypadkowe. Kielce wciąż przez wielu kojarzone są z pogromami i holokaustem Żydów - teraz zaś mają szansę stać się miastem dialogu. Ma w tym pomóc nowoczesna ekspozycja, która przedstawi przykłady budowania dialogu, a także ma uzmysłowić zagrożenia wynikające z jego braku. Ma też pokazywać przykłady budowania dialogu na przestrzeni lat na przykładzie konkretnych kultur. Wystawa ma także poruszać ważne z kulturowego punktu widzenia problemy praw człowieka, konfliktów etnicznych i zmian w postrzeganiu płci.
Prezentacje będą odbywać się na 3 wielkich 65-calowych ekranach. Dostępne będą fotografie i materiały wideo, łatwe do zidentyfikowania w powszechnej świadomości oraz ważne w najnowszych dziejach świata wydarzenia, obrazy, wizerunki miejsc i osób. Całość uzupełnią wypowiedzi praktyków i teoretyków dialogu międzykulturowego
W dniach 15-16 września 2012 roku nowy oddział MNKi szeroko otwiera drzwi przed zwiedzającymi (bezpłatny wstęp) i szykując dodatkowo szereg atrakcji. W sobotę na zainteresowanych czekają warsztaty malowania, a także gra miejska śladami wielokulturowych Kielc. Wieczorem zaś koncert grupy specjalizującej się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej, okrzykniętej przez zachodnioeuropejskich krytyków mianem „jednego z najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej". W niedzielę 16 września dzień w Muzeum Dialogu Kultur upłynie pod znakiem filmów.
(ah)