ŚwiatKulturalna "Biała Noc" w Paryżu

Kulturalna "Biała Noc" w Paryżu

Noc z soboty na niedzielę będzie dla wielu
paryżan nieprzespana - liczą władze francuskiej stolicy i
zapraszają na "Białą Noc", czyli jedyną w swoim rodzaju serię
nocnych wydarzeń kulturalnych.

Kulturalna "Biała Noc" w Paryżu
Źródło zdjęć: © AFP

Niezliczone wystawy, instalacje, happeningi, spektakle "światło i dźwięk", spektakle teatralne, seanse filmowe, koncerty, odczyty i spotkania poetyckie - to wszystko czeka na złaknionych artystycznych wrażeń paryżan i turystów. Wstęp na wszystkie imprezy jest darmowy. Początek - w sobotę wieczorem. Koniec - w niedzielę rano.

Do akcji, organizowanej przez merostwo Paryża trzeci rok z rzędu, włączyły się galerie i muzea, w tym największe - Wersal i Luwr. Akces zgłosiły także instytucje nie kojarzone na co dzień z działalnością artystyczną, na przykład zarząd paryskich dworców kolejowych, butiki, domy towarowe, hotele albo ośrodki sportowe. Część imprez zorganizowano na świeżym powietrzu. Inne odbędą się w kościołach, teatrach, obiektach uniwersyteckich, kawiarniach i salach koncertowych.

Aby pomóc zorientować się w przebogatej ofercie "Białej Nocy", władze Paryża wydały informatory z mapkami i opisem wszystkich atrakcji. Przemieszczanie się po Paryżu ułatwią specjalne darmowe autobusy. Wyjątkowo w porze nocnej otwarta będzie - także za darmo - supernowoczesna linia metra numer 14. Do dyspozycji wszystkich chętnych miasto wystawi 1000 rowerów, które będzie można wypożyczyć za kaucją.

Odkrywać to, co Paryż ma do zaoferowania podczas "Białej Nocy", będzie można też pieszo albo na rolkach - w grupach z przewodnikiem. Zaprasza również należąca do miasta flotylla statków spacerowych pływających po Sekwanie - na tę noc obowiązuje specjalna obniżona taryfa.

Wśród około 150 propozycji będą też akcenty polskie. Przechadzając się po salach Luwru, dwóch aktorów, w tym Jerzy Radziwiłowicz, będzie czytać teksty autorów polskich i francuskich, mających jakiś związek z Polską.

Będzie więc można posłuchać m.in. fragmentów z Woltera, Jean- Jacques'a Rousseau ("Rozważania o rządzie polskim"), Balzaca (listy do pani Hańskiej), Adama Mickiewicza ("Pan Tadeusz"), Juliusza Słowackiego ("Grób Agamemnona"), Henryka Sienkiewicza ("Quo vadis"), Stanisława Wyspiańskiego ("Wesele") i Alfreda Jarry'ego ("Ubu król").

Z kolei w jednym z kościołów Artur Żmijewski pokaże projekt "Lekcja śpiewu". Piotr Uklański zaprasza na imponującą instalację z motywem ognia na placu pod Wieżą Eiffla, a Przemo Wojciechowski zamieni okna Instytutu Polskiego w ekrany wyświetlające abstrakcyjne filmy.

Tegoroczna edycja "Białej Nocy" jest dedykowana francuskim dziennikarzom porwanym w Iraku: Christianowi Chesnot i Georgesowi Malbrunot. Władze apelują, aby na znak solidarności z nimi w nocy z soboty na niedzielę paryżanie wystawili w oknach zapalone świece.

Kosztami imprezy, przekraczającymi 1,15 mln euro, miasto podzieliło się ze sponsorami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)