Trwa ładowanie...

Kułeba uderza w Niemcy. "Nie dostajemy broni, której potrzebujemy najbardziej"

- Ukraina dostaje niemiecką broń. Tylko jaką? Nie dostajemy, przynajmniej na razie, czołgów Leopard 2, których potrzebujemy najbardziej - powiedział w niedzielę wieczorem ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w niemieckiej telewizji ARD.

Kułeba uderza w Niemcy. "Nie dostajemy broni, której potrzebujemy najbardziej"Kułeba uderza w Niemcy. "Nie dostajemy broni, której potrzebujemy najbardziej"Źródło: AFP, East News, fot: Andrei Pungovschi
d15gddc
d15gddc

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

W programie Bericht aus Berlin Kułeba podkreślił, że Niemcy obiecały kolejne dostawy broni, ale ciągle zwlekają z czołgami Leopard 2, których Kijów domaga się od dawna.

- Taka decyzja jeszcze nie zapadła, nie ma nawet żadnej obietnicy, ale pracujemy nad tym - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Niemcy opóźniają dostawy? Kułeba ostro o działaniach Berlina

Stwierdził także, że rząd w Kijowie nie rozumie, dlaczego Niemcy odmawiają przekazania tych czołgów, skoro jednocześnie dostarczają artylerię. Jego zdaniem jeśli Ukraina nie będzie wystarczająco uzbrojona, przedłuży to tylko wojnę, co nie leży w interesie samej Ukrainy, jak i jej zachodnich partnerów.

d15gddc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Putin jest zdeterminowany". Gen. Bieniek wyjaśnia sytuację na froncie

Szef ukraińskiego MSZ zapytany, czy Ukraina przeprowadziła na początku tygodnia ataki dronami na rosyjskie bazy wojskowe, Kułeba nie chciał odpowiedzieć wprost: "Jako minister spraw zagranicznych nie mogę komentować tego, co dzieje się na terytorium Rosji".

Potwierdził jednak, że z tych zaatakowanych rosyjskich lotnisk startują bombowce dalekiego zasięgu, które "wystrzeliwują pociski w system energetyczny Ukrainy i zabijają Ukraińców".

d15gddc

Kułeba odrzucił krytykę, zwłaszcza ze strony USA, rzekomych ukraińskich ataków na terytorium Rosji. - Nie ma potrzeby udzielania Ukrainie lekcji moralności - podkreślił.

- Nie rozumiem, co to znaczy, że Ukraina "igra z ogniem". Putin przyszedł nas zniszczyć, jako państwo, jako naród. Gdyby morderca wszedł do twojego mieszkania i próbował cię zabić, ale wtedy twój sąsiad mówi: "Nie igraj z ogniem, nie wolno go prowokować" - to prawdopodobnie powiedziałbyś, że twój sąsiad postradał rozum - powiedział Kułeba.

Przyznał, że zmasowane rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną stawiają rząd w Kijowie i ukraiński naród przed ogromnymi wyzwaniami. Aby im sprostać, jego kraj potrzebuje pomocy pozamilitarnej, zwłaszcza dostaw generatorów i transformatorów.

d15gddc

Dmytro Kułeba uważa scenariusz całkowitego blackoutu w Ukrainie za realny. Nie spodziewa się jednak masowego opuszczania kraju przez Ukraińców w związku z niepewną sytuacją zimą. Jego zdaniem Ukraińcy raczej będą przenosić się z miast do wiejskich rejonów, gdzie "jest możliwość ogrzewania się drewnem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15gddc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d15gddc
Więcej tematów