Któremu politykowi najbardziej ufają Polacy?
Minister zdrowia Zbigniew Religa jest
liderem lipcowego sondażu zaufania do polityków przeprowadzonego
przez CBOS; ufa mu 61% badanych. Na drugim miejscu znalazł
się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - 54% zaufania;
na trzecim - b. prezydent Aleksander Kwaśniewski - 52%.
Największą nieufność budzi minister edukacji, szef LPR Roman Giertych. Nie ufa mu 67% ankietowanych. Ponad połowa badanych (52%) nie ma zaufania do premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz do szefa Samoobrony Andrzeja Leppera (51%)
W porównaniu z czerwcem notowania Religi wzrosły o 4 punkty procentowe, natomiast notowania Ziobry pogorszyły się o 2 punkty procentowe, a Kwaśniewskiego - o jeden.
Nieufność do tej trójki deklaruje stosunkowo niewielka liczba badanych: w przypadku Religi - 15%, w przypadku Ziobry - 22%, a Kwaśniewskiego - 26%.
Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi zaufanie, znaleźli się: lider PO Donald Tusk (ufa mu 41%; nie ufa 33%), prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (40% ufa jej, a 28% przeciwnie) oraz Lech Wałęsa (39% deklaruje zaufanie, 31% nieufność). Nieco mniej, bo 37% badanych, ufa innemu z liderów PO - Janowi Rokicie (brak zaufania budzi u 32%)
Prezydent Lech Kaczyński cieszy się zaufaniem 35% badanych, a odsetek deklarujących nieufność wobec głowy państwa wynosi 50%. W porównaniu z czerwcem zaufanie do prezydenta zmniejszyło się o 2 punkty procentowe, natomiast poziom nieufności wzrósł o 2 punkty procentowe.
Również w przypadku premiera Jarosława Kaczyńskiego, więcej osób deklaruje brak zaufania (52%) niż ufność (33%). Od czerwca odsetek osób deklarujących nieufność wobec szefa rządu zwiększył się o 3 punkty procentowe; zaufanie spadło o 1 punkt procentowy.
Minister Finansów Zyta Gilowska budzi zaufanie u 36% badanych (spadek w stosunku do czerwca o 3%), a nieufność - wśród 31% (wzrost o 2 punkty procentowe).
Według sondażu, 32% badanych ufa liderowi Prawicy Rzeczypospolitej Markowi Jurkowi (26% deklaruje nieufność). Zaufanie do lidera PSL Waldemara Pawlaka zadeklarowało 31%, nieufność - 28%. Szef Samoobrony Andrzej Lepper cieszy się zaufaniem 31% badanych, a nieufność budzi wśród 51%.
Jak podaje CBOS, lider SdPl Marek Borowski cieszy się poparciem 30% badanych. Natomiast przeciwnego zdania jest 28%. Z kolei szef SLD Wojciech Olejniczak budzi zaufanie u 28% badanych, a nieufność u 29%.
Marszałkowi Sejmu Ludwikowi Dornowi ufa 25% Polaków, przeciwnego zdania jest 38%. Wicepremier Przemysław Gosiewski budzi zaufanie u 19% badanych, a nieufność u 35%. U marszałka Senatu Bogdana Borusewicza zarówno zaufanie, jak i jego brak jest na tym samym poziomie procentowym i wynosi 14%.
Nadal największą nieufność Polaków budzi wicepremier, lider LPR Roman Giertych - 67%; porównaniu z czerwcem odsetek osób, które mu nie ufają nie zmienił się. W lipcu Giertychowi ufało 18% badanych (ten sam procent co w czerwcu). Z kolei minister spraw zagranicznych Anna Fotyga nie budzi zaufania u 34% badanych, natomiast 16% jest przeciwnego zdania.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 29 czerwca - 2 lipca na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1064 osób.