PolskaKto znalazłby się poza sejmem - najnowszy sondaż

Kto znalazłby się poza sejmem - najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PO mogłaby liczyć na 43,5% głosów, PiS - 31,1%, a SLD - 10,4% - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN. Poza sejmem znalazłoby się PSL (2,4%).

W porównaniu z badaniem tego samego ośrodka przeprowadzonym na początku czerwca notowania PO wzrosły o 0,5%, PiS - 0,1%, a SLD - 1,4%. PSL straciło 1,6%.

Do Sejmu nie weszłyby również: Samoobrona (1,1%), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz Liga Polskich Rodzin (po 0,7%), Wolność i Praworządność oraz Prawica Rzeczypospolitej (po 0,5%), Polska Plus (0,3%), Centrolewica PD+SdPl+Zieloni 2004 (0,2%) oraz Stronnictwo Demokratyczne (0,1%).

Inną partię niż wyżej wymienione wskazało 0,4% pytanych. Zdania nie miało 4% ankietowanych, 8,2% odmówiło odpowiedzi.

Frekwencja, wedle szacunków SMG/KRC, wyniosłaby 42%.

Respondentów spytano także, czy porozumienie w sprawie przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego i zastąpienie go płytą pamiątkową zakończy powstały konflikt. Większość ankietowanych (52,5%) uważa, że tak się nie stanie. W to, że przeniesienie krzyża zakończy spór, wierzy 40,9% pytanych, zaś 6,6% nie ma zdania.

W sondażu zadano też pytanie, czy nagłaśnianie katastrofy smoleńskiej przez PiS poprzez powołanie zespołu parlamentarnego do wyjaśnienia tej katastrofy wzmocni czy też osłabi PiS. Dwóch na pięciu ankietowanych (41,6%) uważa, że PiS zostanie osłabione. Co trzeci pytany (33,7%) uważa, że to ani nie osłabi, ani nie wzmocni partii Jarosława Kaczyńskiego, zaś 13,2% jest zdania, że powołanie zespołu wzmocni PiS. Odsetek niezdecydowanych wynosi 11,5%.

Uczestnikom badania postawiono również pytanie, czy po swoich wypowiedziach z Platformy Obywatelskiej powinien być wyrzucony Janusz Palikot. Za takim rozwiązaniem opowiada się 46,9% pytanych. Przeciw jest 42,6%. Zdania nie ma co dziesiąty respondent (10,6%).

SMG/KRC przeprowadził sondaż metodą telefoniczną w czwartek, 22 lipca, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych osób. O preferencje partyjne spytano 834 osoby, które zadeklarowały, że będą głosować w wyborach lub nie były tego pewne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (176)